ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Esra ÇİFTÇİ
e.ciftci96@gmail.com
Mesele sistemdir
03 Mart 2014 Pazartesi Saat 17:10

Aylardır AKP-Cemaat arasındaki kavga, karşılıklı kirli çamaşırların ortaya saçılması, hem AKP’nin hem de cemaatin ne kadar kirli olduğunu gözler önüne serdi.

Bugün ortaya çıkan ses kayıtları, dinlemeler, milyar dolarlar, ihaleler, hükümete geldiklerinden beri yaptıkları katliamlar ve daha neler neler!.. Tüm bunların AKP ve Gülen Cemaati ikilisinin ortak planlarıyla yapıldığı da aşikar.
Bugün ne oldu da bunlar böyle birbirlerine girdiler? Bir zamanlar az misket oynamıyorlardı hani, "beraber yürüyeceğiz biz bu yollarda” şarkısını söylüyorlardı güle oynaya… Belli ki biri diğerinin misketini çukura iterek hile yapmış.
Ne halleri varsa görsün demek geliyor içimden ama öyle değil.
Bir telefon dinlenme listesi ortaya çıktı. İktidara yakın gazeteler ve kişiler, "Paralel yapı herkesi dinliyormuş, bizi bile” başlıklı haberler yaptı.
Yıllarca masum insanların telefonları dinlendi, sırf telefon tapelerinden dolayı binlerce insan şu an cezaevinde. Hatta insanların özel hayatları bile deşifre edildi. Bunca ahlaksızlıklar yapılıyorken niye sesinizi çıkarmıyordunuz? Küçük diliniz içinize mi kaçmıştı? Küçücük çocuklar katledilirken, polis silahlarıyla insanları vahşice öldürürken, her türlü işkence, zulüm yaşanırken belli ki paralarınızı sayıyordunuz. Tabii çok olunca sayması da zaman alıyordur.
En son Erdoğan ile oğlu Bilal arasında konuşulduğu iddia edilen bir telefon ses kaydı ortalıkta dolaşıyor. Ses kaydı ne kadar doğrudur bilemem ama ses mühendisleri şüphesiz bilir. Ses kaydındaki diyaloglar gerçekten trajik-komik ama yeni bir şey değil…
Bu olup bitenlere ağzı açık hayret edenlere, hep beraber hayret etmek lazım. Sanki yeni bir durummuş gibi birçok kesim hayal kırıklığı yaşıyor. Birbirlerini suçluyorlar. Bunlar dünde böyleydi, dünden önce de ey ahali!  
Ankara’ya göz dikip milletvekili olanların, memlekete hizmet etmekten çok önceliği hep 'ihale, tayin, hırsızlık nasıl yaparım?’ olmuştur. Çok şükür DTP-BDP vekilleri bu ezberi bozdu da vekillik nasıl yapılır memleket gördü.
Kürt Özgürlük Hareketi, yıllardır bunların niyetlerinin ne olduğunu söylüyor. Açın bakın arşivlere, BDP’nin grup toplantılarına bakın. Selahattin Demirtaş, AKP ve Gülen Cemaatinin yolsuzluklarını, yaptıkları hukuksuzlukları, telefonları nasıl dinlediklerini, gizli tanıkları nasıl ortaya çıkarttıklarını, Kürt çocuklarını hangi yöntemlerle hapse attıklarını, infaz ettiklerini, topluma nasıl kumpas kurduklarını çok sade ve net bir dille ifade ediyor.  
Doğru; AKP Hükümeti’nin ve Erdoğan’ın meşruluğu bitmiştir. Asıl mesele şu aslında: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin meşruluğu bitmiştir.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihi; yolsuzluk, inkar, talan ve yalan üzerinedir. Bir avuç yönetici, yönetilen çoğunluğu aldatmıştır, soymuştur, yalan söylemiştir. Doksan yıldır bu böyle, hiç değişmedi. Soymayan, yolsuzluk yapmayan bir hükümet gösterin Allah aşkına!
Suçüstü yakalandıklarında ise 'vatan millet’ edebiyatıyla hırsızlıklarının, yalanlarının üstünü örtmesini bilmişlerdir. El insaf!
Son 12 yıldır Erdoğan ve tayfası bunu yapıyor. Burada bir hayal kırıklığı yaşamaktan çok bunun çürümüş bir sistem sorunu olduğunu da bilmek lazım. Yarın başkası da gelir, az ya da çok o yolsuzluk yapar, değişen hiçbir şey olmaz. Demek ki sistemin değişmesi gerekiyor. Bir an önce demokratikleştirilmesi için adımlar atılması lazım. Bunlar olmadan temiz toplum, temiz siyaset, demokratik devlet oluşturmak imkansızdır. Bunun yolu da lamı cimi yok, Kürt sorununun çözümünden geçer.
Son otuz yıldır Kürt kanı üzerinden zengin olan hükümet üyeleri, siyasetçi, gazeteci, avukatın haddi var hesabı yok.
Biraz edep yahu!..

Bu yazı toplam 1671 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım