ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ŞEN
mustafasen@arcor.de
Tarihi Sorumluluk
05 Aralık 2012 Çarşamba Saat 00:54

'Dersim Soykırımı'nı Lahey'e taşımak tarihi bir gündür'
Uzun çalışma ve uğraşılardan sonra, 23 Kasım 2012 de Dersim soykırım davası, Kürdistanin dört parçasından gelen aydın, sanatçı, Politikacı, sivil toplum örgüt temsilcileri, Dersim dostları ve dava avukatları tarafında yapılan bir basın açıklamasıyla, dava uluslar arası ceza Mahkemesi, Lahey adelet dıvanına sunularak işleme konulmuştur.

Yetmişbes yıl sonra bu vahşeti uluslararası arenaya taşımak bizler için önemli tarihi bir gündür.

Katliamı yaşamış büyüklerimiz yaşadıklarını boğazlarına düğümlenen şu cümlelerle ifade etmaye çalışırlardı „Biko biko a wake ma diya dismene ma newino“ başımıza gelenler, düşmanın başına bile gelmesin, diyen yaşlılarımızın, yapilan bu vahşetin ve zülmün yarattığı bu derin toplumsal travmayı anlatmaya yetiyor.

Benim için bu tarihi ve anlamlı günde burda bulunmak hem çok heyecanlı ve aynı zamanda çok duygulu bir gün olduğunu belirtebilirim. Heyecanı ve hüznü bir arada yaşamak; Bir anlamda kendi atalarımıza karşı olan vicdani sorumluluk gereği bir nebzede olsa bir şeyler yapmış olmanın verdigi sevinç, öte yandan bu güne kadar halkımıza karşı yapılmış bu insanlık dıramının hesabının hala sorulmamış olmasının verdiği eziklik duygusunu birlkte yaşadım. Yaşadım çünki bu katliam bugünde farklı şekilde devam etmektedir.

Dersimliler toplumsal varlıklarıyla yok edilmek istenmektedir. Dersim Toplumunun temel dinamikleri korkunç bir yok edilmeyle karşı karşıyadir. Bunlar: Dili, kültürü, inanci ve son olarakta doğa ve ekolojik dengelerini bozarak Dersim´i insansızlaştirmakatır.

Bugün burda bulunan Dersimlilerden pek az insanimiz kendi anadiliyle konuşabiliyordu, özellikle duygu ve düsüncelerimizi kürtçe anlatamamak bizim için bir baska eziklikti. Bundan dolayıdırki sımsıkı kültürel mırasa sahip çıkmak lazim, miras diyorum çünki Dersimliler çok ciddi bir kütürel yozlaştırılmayla karşı kaşıyalar, hele ana dilde konusmak, ana dili gelistirmek, ana dilide eğitim ise başlı başına bir sorun.

Benim için böylesi bir günde bizi biz yapan toplumsal Değerlerimizin yok olmayla karşı karşıya olduğunu hala bilince çıkartamamış olmamiz çok düsündürücüdür, degil gelecek nesiller, ne acıdırkı yaşlılarımız bile kendi ana dillerini konuşmamaya başlamıslardir. Buda bir başka Dersim gerçekliği

Bundan dolayıdır ki Dersim´li aydinlar üzerlerine düşen tarihi sorumluluk ve bilinciyle hareket etmeli, bu davaya sahip çıkmayi kendilerine bir görev bilmelidirler.

Sorumluların tarih karışında hesap verene dek, halkımızın davasının takipçisi olmak her Dersim`linin bir tarihi borcudur olmalıdır. Kim bu davanin neresinden ne kadar tutarsa o kadar degerlidir. Kimin elinde ne kadar beceri geliyorsa onu yapmalıdır. Hiç bir düsünce ve politik ayrılık dersimlilerin birliği ve ortak değerlernine sahip çıkmanın önünde engel teşkil etmemelidir.

Bugün varoluş ve yokoluşla karşı karşıya olduğumuz bu tarihi dönemeçte kutsal değerlerimizi ön planda tutarak daha güçlü, daha gür sesle hep birlikte hareket etmeliyiz. Ancak böyle geçmisin hesabını sorar, geleceğe sahip çıkabiliriz..

Newededersim

Bu yazı toplam 3111 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım