ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgün E. Bulut
ozgunenver@hotmail.com
Şiirdir Şarap Kadehine Rengini Veren
08 Şubat 2013 Cuma Saat 20:04

Gönül bahçemizin perdelerinin toz duman olduğu zamanlarda, herkes farklı bir sığınma şekli arar. Uzatmadan söyleyeyim.

Böyle zamanlarda ben şiire sığınırım. Şiir, içimdeki hüznü, acıları, kederi o kadar yalın aktarır ki saatlerce ayrılamam oradan. Paramparça yüreğim, düşlere uzanır ve düşlerle gezintiye başlar. Tılsımım olur dizeler, yakar, pervane yapar beni. Turgut Uyar’a sığınırım. “Güneş vuruyor başıma artık. Ortalıktayım/ Güneş vuruyor/ Güneş vuruyor/ Seni ve/ Göğüslerini ve/ Akdenizi ve/ başıma vuran güneşi birlikte avuçluyorum/ Saat, kaç hâlâ/ Bilmem? Ben güneş saati kullanıyorum.”

Yangın büyüdükçe, kalbe keder düştükçe, içe doğru yol alan şiirin serüveni duvarlara çarpa çarpa kendine mekân bulur, boşlukları doldurur, sevda ve acı arasına usulca sarkar ve orayı dağıtır. “Elimde bir kandille/ Gönlümde bir kandille ayağa kalkıyorum/ Ruhumun pasını gideriyorum/ Senin aynanın karşısına bir ayna bırakıyorum/ Senden ebedi bir varlık yaratmak için” dizeleri tam da sözünü ettiğim yolculuğu anlatıyor. Büyük düş ustası Ahmed Şamlu’dur bu kandili yakan.

Bir şarap kadehine renk verir şiir o boğulma ve hıçkırık anlarında. Gözyaşına anlam katar. Masaya düşen her bir damlaya anlam yükler ve geceyi sarsar. Okuyanı geceye katar. Walt Whıtman’ın sesi duyulur. “Ben Vücudun şairiyim, ben Ruhun şairiyim,/ Cennetin tatlıları benimle, cehennem acıları benimle,/ Tatları kendime aşılıyor, çoğaltıyorum, acıları yeni bir dile çeviriyorum.”

Gece ve şiir kardeştir. Gecenin ortasına yalnızlığını düşüren için şiir büyük bir aynadır. Kendi aynası ile yalnızlığı yaşatanın aynasını buluşturur. Umut ve umutsuzluğun çarpıştığı andır. Karanlığın ruha saldırdığı andır. Her şeyin toz duman olduğu andır. “Yaşam belki bakışlarımın/ Senin gözbebeklerinde yok olduğu/ o kapalı andır/ Ayışığı algısıyla karıştıracağım o duyguyu o karanlık soluğuyla/ Yalnızlığın boyutunda bir oda/ Ve bir aşk boyutunda olan/ Yüreğim/ mutluluğun yalın bahanelerine bakıyor” diyor Furuğ. Yeniden Doğuş şiirinde bir kapıdan geçerek başka bir kapıya giriyor. “Bense/ hüzünlü ve küçük bir peri tanıyorum/ usul usul yüreğini çalıyor bir fülütle/ küçücük, hüzünlü bir peri/ her gece ölüveren bir öpüşle/ ve bir sabah bir öpüşle yeniden doğan”.

Şiir dolunaya bakan gözlerden aya uzanan anlamdır. Dolunayı bekleyen kalbin aktarmak istediğidir. Heyecanını gökyüzüne aktaran sevgilinin o birkaç günlük yoğunluğudur, yorgunluğudur. Yıldızların berraklığını bir uyku vakti sıçrayarak görebilmedir. “Bir çift kuğudur yârin elleri/ Benim saçlarımın altına dalar,/ Bu dünyada insanların her biri/ Aşk şarkısı söyler ve eder tekrar/ Ben de eskiden şarkı söylerdim,/ Yine söylüyorum onu bugün,/ Derin soluğu bundandır, derdim/ Şefkat ile doldurulan sözün.” Sergey Yesenin aşkın her halini dizeleştirirken hüznü yoğun olarak aktarıyor, yarin ellerinden bir dünya kuruyor.

Uzaklığı yakın eden şey şiirin özüdür. Şiirdir mesafelere nokta koyan. Yolun sonunu gören ve gökyüzünde hep yıldızların oluğunu anımsatan. Şiir bir direniş manifestosudur. Ayaklanmanın kalbinden dağlara selam taşır. Gören ve keşfedindir. Nizzar Kabbani’nin sesidir. “Ben kelimelerin ruhanisiyim…/ Ve sufi tarikatlarının şeyhi…/ Taşlaşmış şehirlerin yüzünü ezgiyle yıkayanım ben…/ Ben görenim… Ben keşfedenim…/ Ben edebi şiir ateşinin sakiniyim”.

Tadımlık bir yazı olsun istedim. İmgelerden, dizelerden büyü aksın istedim. Kalbin dili özgürlüğe değsin istedim. Dizelerden geçerek yarin kollarına ulaşsın istedim. Seveni sevilenle buluşturup, aşkın yaralarını sarsın istedim. Çünkü şiir sır deryasının enginliğinden uçurumun kenarına uzanan bir şarkı gibi uzanır uçarım boylarına. “Divan Nazım Hikmet İkinci Yeni/ Kaç gündür adını düşünüyorum/ Ne demiş uçurumda açan çiçek/ Yurdumsun ey uçurum”. Cemal Süreya’dır bu dizelere hayat veren. Bakışların derinliğini kalbe taşıyan dizelerin dervişidir o. İnce ince dokur nakışını.

Bu yazı toplam 2808 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım