ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksel MUTLU
mutluyuksell@yahoo.com
“Bingöl’deki tecavüze sessiz kalma”
06 Temmuz 2013 Cumartesi Saat 13:30

“Bingöl’deki tecavüze sessiz kalma” bu şekliyle öğrendik ..bir anda tweet lerden tüm toplum böyle haberdar oldu ve süreç başladı.

Artık dünya küçük bir köy yeter ki sosyal medyaya düşsün gerisi duyarlı insanlar sayesinde yaygınlaşabiliyor. 16 Yaşındaki E.A adında küçük bir kız çocuğu Bingöl Cumhuriyet savcılığına başvurarak 14 yaşından beri tecavüze uğradığını söyleyerek şikayetçi oldu.

Bunun üzerine kamuoyunun haberi oldu. Önce tecavüzcü sayısı 6 iken daha sonra 8 kişi olarak basına düştü. Sonra hepsi uzman çavuş olan bu kişiler mahkeme tarafından serbest bırakıldı.. Davada şu anda gizlilik kararı var.

Delil toplama süreci devam edecekmiş… Uzman çavuşlar serbest bırakılınca Bingöl’ün duyarlı insanları, sivil toplum örgütleri, BDP Bingöl il örgütü sokağa döküldü. BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken hemen konuyla ilgili olarak TBMM’ inde soru önergesi vererek basın toplantısı yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise cinsel istismara uğrayan kız çocuğu E.A ‘yı korumaya aldıklarını ve göz altına alınan kişilerin tutuksuz yargılanmasına itiraz ettiklerini ifade etti.Ama şu ana kadar serbest bırakılan tecavüzcüler tutuklanmış değiller yani görevlerinin başındalar..E.A ‘nın avukatı ailenin çocuklarına sahip çıktığını ,ve ailesinin yanında olduğunu ifade ediyor. Kısaca tecavüzcüler toplumda aramızda serbestçe dolaşıyorlar .

Doğrusu ne demek gerekir insanın duygularımı karşılayacak bir cümle bulmakta dahi zorlanıyorum. Tecavüz insanlık suçudur desem, yetmiyor desem ki ,ahlak ve vicdan nerde kaldı ?erkek yargı yine bilineni yaptı ,bu karar bizlere hiç yabancı değil Mardin’de N.Ç davasını hatırlayalım. N.Ç davasında tecavüz “rızasıyla olmuştur”demişti. Biri Mardin’ de diğeri Bingöl’de iki tecavüz davası ama anlayış aynı erkek egemen zihniyet değişmedi anlaşılıyor ki değişmesi için çok mücadele etmek gerekiyor.

Tecavüzcülerin uzman çavuş olması başka bir anlam taşıyor tabii ki. Biz kadınlar savaşın yaşandığı, militarizmin toplumun tüm damarlarına yerleştiği böylesi bir ortamda cinsel şiddet tüm kadınları etkiliyor.

Irkçılık ve militarizm şiddeti besliyor.. Üstüne muhafazakarlıkla öğünen, dindar gençlik yetiştirmek isteyen, kadınların kaç çocuk doğuracağını bile söyleyen, kürtajı yasaklayan kadın düşmanı zihniyet 16 yaşındaki E.A tecavüze uğruyor ..ama uzman çavuşları serbest bırakıla biliyor. Biz kadınlar taciz ve tecavüzün olmadığı , kadın erkek eşitliğinin hayatın her alanında ,gerçek anlamda sağlandığı ,şiddetin ve ayrımcılığın son bulduğu bir ortamı sağlayabiliriz.Yeterki bunu yeteri kadar isteyip mücadelesini verelim..

Erkek egemen zihniyetin toplumda yarattığı tahribat hepimizi derinden etkiliyor. Kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismar devam ederken, Kürtlerin çocuklarına cezaevlerinde tecavüz edilirken bu topraklarda kendine insanım diyen herkes insanlık suçuna sessiz kalmamalı, çünkü sessiz kalmak ortak olmaktır.

E.A’nın mücadelesini , davasını kadınlar olarak takip etmeliyiz ,bu davayı insanlık kazanmalıdır..İnsanlık suçuna ortak olmamak için ses vermek gerek, 16 yaşındaki küçük kız çocuğun çığlığını duyalım. Tecavüze karşı, şiddete karşı, devlet ve erkek şiddetine karşı hep beraber mücadele edelim, edelim ki bir daha bu gibi şeyler yaşanmasın. Belki bu gün memleketin bir çok yerinde, bir çok kadın cinsel şiddeti yaşıyor ama 16 yaşındaki E.A sadece buz dağının görünen yüzü, görmeyip, bilmediğimiz daha neler var…kim bilir…?

(Dersim Gazetesi Haziran 2013)

Newededersim

Bu yazı toplam 2670 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım