ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan'a 'Zerdüşt' tepkisi
22 Ekim 2012 Pazartesi Saat 18:40
AP üyesi Feleknas Uca, Türk Başbakanı Erdoğan'ı sert bir diile kınadı

Avrupa Parlamentosu eski üyesi Feleknas Uca, Başbakan Erdoğan'ın "Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar." sözlerini kınadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Elazığ'daki konuşmasında söylediği, ''Ey benim Kürt kardeşim. Sevgili kardeşim. Bu teröriste tavrını koy ve 'oralar da abad olsun' diyorum. Çünkü bunlar seni insan yerine koymuyor. Ama biz seni 'yaradılanı severiz Yaradan'dan ötürü' anlayışıyla seviyoruz. Bunların Yaradan ile zaten ilgisi yok. Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt. İşte şimdi kendileri açıklıyor, Yezidilikten bahsediyorlar. Bak neler çıkıyor, neler. Onlardan öğreniyoruz, bu tür ayinleri yapıyorlar. Sevgili kardeşlerim. Biz Yezidi de olsa teröre bulaşmadığı sürece insana insan olduğu için yine değer veririz. Bizim farkımız bu. Ama bunların böyle bir derdi yok'' sözlerine Avrupa Parlamentosu eski üyesi Feleknas Uca'dan tepki geldi.

Başbakan Erdoğan'ın sözlerini yazılı bir açıklama ile kınayan Uca, Başbakan Erdoğan'ın Elazığ'da yaptığı konuşmada, "Bu teröristlerin yeri belli, bunlar Zerdüşt" diyerek Zerdüşt'e hakaret ettiğini ve konuşmasından Zerdüşt'ü "terörist" olarak gördüğünü ifade ederek, "Bu da Başbakan Erdoğan'ın ne kadar tarih bilincinden yoksun olduğunu gösteriyor" dedi.

Ezidilerin dini olan Zerdüştiliğin dinler tarihinde en eski olma özelliğini taşıdığına işaret eden Uca, "Hıristiyanlık, Yahudilik ve Müslümanlık bile, geçmişi milaattan önce 1200'lere dayanan bu dinden feyiz almıştır. Bu nedenle Erdoğan'a, Hıristiyan ve Yahudiler'in dinine gösterdiği saygıyı Ezidilik dinine de göstermesini istiyoruz" diye konuştu.

Ezidiliğin bugün sadece Kürtlerin inandığı bir din olduğunu ifade eden Uca, "Bu nedenle de bugüne kadar Ezidiler 73 defa katliamdan geçirilmişler. Ancak bütün bu katliamlara rağmen, boyun eğmemişler. Bugün de ne Başbakan Erdoğan ne de bir başkası bizlere boyun eğdiremeyecektir. Boyun eğdirmeyi düşünenlerin bizlerin tarihini iyi okumasını isteriz" ifadesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın son açıklamalarının DTK öncülüğünde Diyarbakır'da yapılan Ezidi Konferansı'ndan hemen sonra gelmesinin de manidar olduğuna işaret eden Uca, ''Belli ki Kürdistan'ın dört parçası ve Avrupa'dan yoğun katılımın olduğu bu konferansı Erdoğan, Kürtlerin birliği noktasında önemli olduğu için bir tehdit olarak görmüş ve hemen öfkesini dışa vurmuştur. Daha önce de Zerdeşt ve Ezidilik üzerine hakaret dolu açıklamalar yapan Başbakan, bugün daha büyük bir öfkeyle bu hakaretlerini sürdürüyor. Başbakan Erdoğan'ın bu konuşması yeni Anayasa'da da inançlara karşı 12 Eylül zihniyetinin devam edeceğini gösteriyor. Buradan Başbakan Erdoğan'ı inançlara saygılı olması ve bugüne kadar Ezidilere karşı kullandığı hakaret dolu sözler nedeniyle özür dilemeye çağırıyoruz" dedi. Uca, son olarak Ezidilerin bu topraklarda kadim olduğunu yineleyerek, devletin baskıları sonucu bugün Türkiye'de sadece 500 civarında Ezidi kaldığını, bunların da Başbakan'ın hedef göstermeleriyle tehdit altına girebileceğine dikkat çekti. (diha)

Newededersim

Bu yazı toplam 2259 defa okundu.
k.k
BENiM KIBLEM iNSANDIR BU BÖYLE BiLiNE..
ASLEN GÜRCÜ OLAN FASiST DiKTATÖR TAYYiBi-EL iBLiS UTANMADAN " BEN FATiHiN TORUNUYUM DERKEN DiGER YANDAN ZERDÜSTLERE HAKARET EDiYOR.
BU ALCAKLIKTIR.
TAYYiBiN DAHA ÖNCEDE KÜRDLERE VE ALEViLERE HAKARETLERiNi ASAGILAMALARINI iZLEDiK BU TAMALi KUDUZ iT GÜN GECTiKCE AZIYOR.
BiRi CIKIP MUHAMMED`E YADA ALLAHA SÖZ SÖYLEDiGiNDE YERi GÖGÜ iNLETEN MÜSLÜMANLAR SiZE SORUYORUM NEDEN BU ALCAGI SUSTURMUYORSUNUZ HANi ALLAH KATINDA HERKES ESiTTi,BUMU SiZiN ANLAYISINIZ`?
iSTER ATESE TAPARIM iSTER SUYA KiME NE?
23 Ekim 2012 Salı Saat 00:51
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım