ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Dersim'de Soykırım yapıldı'
17 Ocak 2014 Cuma Saat 16:39
Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu, Konferans sonuç bildirgesini açıkladı

Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu, düzenlediği konferansın sonuç bildirgesini açıkladı. Bildirgede, Dersim'de 'soykırım' yapıldığı belirtilirken, Dersim’in canlı tanıklarının anlatımlarının bir tarih arşivi olarak toplanması talebinde bulunuldu, devletin resmi olarak özür dilemesi istendi.

Dersimli akademisyen, hukukçu ve sanatçılarından oluşan Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu Ankara’da 2 gün süren konferansın ardından aldıkları kararları kamuoyuyla paylaştı. Birçok üyesi Dersimli olan, yeni oluşturulan yürütme kurulunun açıkladığı kararların başında, Dersim 37-38'de yaşananların tamamen bir soykırım olduğu görüşü yer alıyor. Bu karar doğrultusunda oluşturulan meclis, sorunun uluslararası boyuta taşınması için çalışmalara hazırlanıyor.

Platformun 11 Ocak günü yaptığı “Türkiye’de Siyasal ve Toplumsal Yüzleşme Sürecinde DERSİM 37/38 Konferansı” ve 12 Ocak'ta yaptığı Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu Meclis toplantısındaki değerlendirmeler üzerinden ortaklaşılan konular da sonuç bildirgesi olarak sunuldu.

MEZAR YERLERİ, ARŞİV, KAYIP ÇOCUKLAR, YASAL DÜZENLEME...

Bildirgede, hiçbir kişi, grup veya kuruma karşı; öç alma duygusu taşımadan, şiddeti reddedip barışı savunarak, somut gerçeklerin kamuoyuna tüm çıplaklığı ile yansımasının baz alınacağı ifade edildi. Dersim ’de yapılanların "insanlığa karşı suç" olarak ele alındığı bildirgede, şu talepler sıralandı:

"Dersim’e yaşatılmış zulmün ve toplu kıyımın tüm açıklığı ile ortaya çıkarılması,

Dersim’in canlı tanıklarının anlatımlarının bir tarih arşivi olarak toplanması,

Seyit Rıza ve idam edilen diğer yol arkadaşları ile hapishanelerde ve sürgünde ölenlerin mezar yerlerinin açıklanması,

Dersim’in 'kayıp ve zorla alınan çocuklarının' listesinin ve kimlere verildiklerinin açıklanması ve aileleri ile soy bağının kurulmasını ve sürdürülmesi,

Dersim sürgünlerinin ve nereye sürüldüklerinin tam listesinin açıklanarak, akrabaları ile iletişimlerinin sağlanması,

Dersim ’in inkar edilen, aşağılanan, horlanan Alevilik inancı ve kimliğine yönelik her türlü söz ve söylemin ayrımcılık ve nefret suçunu oluşturduğuna ilişkin yasal düzenlemelerin yapılması,

Dersim’in ve adları değiştirilen coğrafi yerlerin adlarının iadesi,

Dersim’de uygulanan zulmün ve toplu kıyım mağdurlarının anısına anıt yapılması,

Dersim’in toplu kıyımı için yapılmış olan yasal ve idari düzenlemelerin tamamının iptali,

Dersim’in uğradığı; ekonomik, sosyal, kültürel ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve izlerinin silinmesi için, genel bütçeden pay ayrılarak; ekonomik, sosyal, kültürel projeler yolu ile mağduriyetlerin giderilmesi,

Dersim katliamı nedeni ile devletin resmi olarak özür dilemesi,

Ülkemizde hiçbir zaman hiç kimseye karşı; katliam ve kıyım yaşanmaması için 'farkındalık' yaratılması için gerekli ve zorunlu olan hukuki düzenlemelerin yapılması."

'EVRENSEL HUKUKTAKİ SOYKIRIM TANIMLAMASI İLE ÖRTÜŞÜYOR'

Platform, taleplerini bir buçuk yıl önce de dile getirdiklerini hatırlatarak, buna rağmen AKP hükümetinin ciddiye almadığı eleştirisinde bulundu.

Platformun açıklamasında, "Dersim 37/38 de, Dersim halkına yaşatılanların; katliam, kıyım ve zulmün çok ötesinde bir soykırım olduğu, bu durumun evrensel hukuktaki soykırım tanımlaması ile net olarak örtüştüğü ortaya konulmuştur. Dersim 37/38 Soykırımı ile ilgili bilgi, belge ve dökümanların toplanarak kamuoyuna sunulması için Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi oluşturulması kararı katılımcılar tarafından ortak kabul görmüştür" denildi.

YÜRÜTME KURULU

Platformun yürütme kurulu ise şu isimlerden oluştu: "Kazım Genç, (Avukat) Ferhat Tunç, (Sanatçı) Zübeyde Kılıç, (Öğretmen) Murat Işık, (Sendikacı) İsmet Demirdöğen, (Gazeteci) Prf. Ali Tutay,(Bilgi Üniversitesi) (Akademisyen) Ali Sarıgül,(Avukat) Gülşen Erenler Çakar,(Akademisyen) Fatma Kalsen, (Avukat ) Yaşar Kılavuz,(Ankara Dersimliler Derneği Bşk.) Ali Polat, (Gazeteci) Fazlı Doğan, (Avukat) Yalçın Çakmak, (Akademisyen-Hacettepe Üniversitesi) Kazım Gündoğan,(Araştırmacı) Ahmet Cihan, (Araştırmacı) Kazım Dağdeviren,(Emekli Hakim) Şükrü Aslan, (Akademisyen- Mimar Sinan Üniversitesi) Çilem Öz, (Gazeteci) Ercan Geçgin, (Akademisyen ) Kemal Mutlu, (Araştırmacı ) Hüseyin Ozan,(Öğretmen ) Daimi Doğan,(Emekçi) Hasan Anlar, (Avukat ) Özgür Kan, (Emekçi) Bülent Akdağ. (Avukat) "
Newededersim

Bu yazı toplam 1434 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım