ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Güvenlik barajlarına hayır'
23 Şubat 2014 Pazar Saat 08:09
‘Güvenlik barajları iptal edilmedikçe AKP’nin samimiyetine inanılmaz’

Türkiye 2013 yılının Newrozuna herkesi heyecanlandıran büyük bir müjdeyle girmişti: Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan demokratik çözüm manifestosuyla barış umutlarını arttırmıştı.

Yeni bir Newrozu karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde AKP’nin bir yıllık sınavda sınıfta kaldığını ortaya koyan yüzlerce gelişme yaşandı. Paris katliamından Gever’de 3 sivilin katledilmesine, oradan Roboski davasına takipsizlik kararı verilmesine ve hasta tutukluların bırakılmamasına varıncaya dek adeta savaşa davetiye çıkaran olayların en çok gözlerden saklananı tam bir savaş hazırlığı anlamına gelen “güvenlik barajlarının” inşaatının sürdürülmesi olmuştur.

DÜNYADA BİR İLK: “GÜVENLİK BARAJI”

Dünyanın başka bölgelerinde egemenlerin askeri mantıkla inşa ettikleri barajlar bulunsa da AKP Hükümeti bir ilke imza atmış, güvenlik barajları yaptığını resmi belgelerinde ilan etmiştir. DSİ (Devlet Su İşleri) 2007 FAALİYET RAPORU’NUN 142. sayfasında: “2007 yılında yatırım programına etüt-proje kapsamında sınır güvenliği sebebiyle alınan Su Şişirme Bentleri adı altında 11 adet barajın kati proje yapımı ihale edilmiştir.” Deniliyor ve bunlar şu şekilde sıralanıyor:

1. Şırnak-Silopi Barajı Proje Yapımı

2. Şırnak Barajı Proje Yapımı

3. Şırnak-Uludere Barajı Proje Yapımı

4. Şırnak-Ballı Barajı Proje Yapımı

5. Şırnak-Kavşaktepe Barajı Proje Yapımı

6. Şırnak-Musatepe Barajı Proje Yapımı

7. Şırnak-Çetintepe Barajı Proje Yapımı

8. Şırnak-Çocuktepe Barajı Proje Yapımı

9. Hakkâri-Gölgeliyamaç Barajı Proje Yapımı

10. Hakkâri-Beyyurdu Barajı Proje Yapımı

11. Hakkâri-Aslandağı Barajı Proje Yapımı

SINIR DIŞINA ÇEKİLME İLE ASKERİ BARAJLARIN YAPIMINA HIZ VERİLMİŞTİR

Dikkat edilirse bu barajlar Türkiye-Irak sınırında Şırnak ve Hakkâri illeri dâhilinde planlanmıştır. Barajların proje aşaması 2009 yılında inşaat yapımına dönüşmüş, sonra yaşanan çatışmalardan dolayı baraj yapımına ara verilmiş fakat 2013 yılında PKK’nin yaptığı ateşkes ve gerillaların sınır dışına çekilmesini takiben bu askeri barajların yapımına hızla devam edilmiştir.

Doğayı, çevresinde yaşayan köyleri ve köylüleri nasıl bir zarara uğrattığı ayrı bir değerlendirme konusu olmakla birlikte bu barajlara karşı gelişen toplumsal tepkilerin ardından projeye elektrik üretimi eklenerek askeri mantığı gizlenmeye çalışılmıştır.

HÜKÜMET İMAR ADI ALTINDA AFFEDİLMEZ İŞLERE GİRİŞMİŞTİR

Doğa katili Erdoğan Bayraktar’ın öncülüğünde ve istifa şovu sırasında öfkeyle ağzından kaçırdığı itirafıyla Başbakan Erdoğan’ın talimatlarıyla AKP hükümeti imar adı altında affedilmez işlere girişmiştir. Bu suç ortaklığı güvenlik barajlarına gelince açığa çıkmış, dönemin birçok resmi sorumlusu ve kalemşörleri “PKK ile mücadele adına” bu barajları sonuna dek savunmuştur.

Sınır hattını sulara gömen bu zihniyet savaş sırasında inşaatları sürdüremezken ateşkes ortamını fırsat bilip yapıma hız vermesi nasıl bir savaş hazırlığı içinde olduğunu göstermektedir. Bundan vazgeçilmesini sağlamak bir müzakere konusu olabilir fakat toplumsal tavırla bu kıyım mantığının önüne geçmek tutarlı barış savunuculuğunun gereğidir.

HASANKEYF, MUNZUR… BARIŞIN VAZGEÇİLMEZLERİ!

Sadece güvenlik barajlarının değil bunlardan daha kapsamlı tahribatları olan Hasankeyf ve Munzur barajları ve diğer büyük HES projelerinin iptali taahhüt edilmeden soykırım zihniyetinin terk edildiğine inanılamaz, bu coğrafyaya barış gelemez!

BARIŞ İÇİN EKOLOJİ ÇERÇEVESİ OLUŞTURMALI

Bu kadar açık olan bir konuda tüm ekoloji hareketlerinin ortaklaşarak barış için ekoloji çerçevesi oluşturmaları önerilebilir. Bu aynı zamanda çözüm için TBMM bünyesinde oluşturulması gereken 8 komisyondan biri olan ekoloji komisyonunun kurulmasını da teşvik edecek, daha da önemlisi toplumsal inşanın ekoloji boyutu için büyük adım anlamına gelecektir.

Bu vesileyle bir dönem dünyanın gündemine girecek kadar duyarlı toplumsal tavırlara sebep olmuş ama sonrasında neredeyse kaderine terk edilen bu insanlık miraslarına sahip çıkılabilir.

Halfeti, Samsat, Zeugma’nın acı sonu başka alanlara taşırılmadan ve savaş tamtamları çalmadan tüm gönüllülerin harekete geçme zamanıdır. (ANF)

Newededersim

Bu yazı toplam 1116 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım