ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dersim’in hawarına koşan şeyh
26 Şubat 2014 Çarşamba Saat 17:39
Şeyh Abdurrahim “Ya pirim” der, Dersimin ve Seyid Rızaların hawarına gider.

Dersim... Hani derler ya “Dersime Sefer olur ama asla zafer olmaz”.

Atalarımızın “Bêxtê Romê tineyê” (Osmanlı da vijdan yoktur. Osmanlı barbardır,katliamcıdır) dediği Osmanlı ve mirasını devralan Türk Devleti onlarca sefer düzenledi Dersime.

Zana AZADİ / ANF

Her seferinde yaktı, yıktı, katletti. Soykırım yaptı. Dersim ise hiç boyun eğmedi. Hep direndi.

En son ve en büyük soykırımı(Hem fiziki hem kültürel soykırım) Dersim’in celladı CHP yaptı.

Ne adına yaptı.“Dersim çıban başıdır. Vahşidir. Cahildir. Aşiret ağaları var. Dersimi uygarlaştıracağım. Medeniyet götürüyorum” dedi.

Ne tuhaftır ki,  Dersim’de soykırım yapan aynı CHP, 30 Marttaki yerel seçimde ağırlıkta Kureşan, Alan ve Yusufan aşiretlerinden birini belediye başkanı ikisini de yardımcı göstererek aşiretçiliğe oynayarak seçime gidiyor.

CHP, Dersim’de katliam yaparken aşiretleri sebep gösterir. Seçim girerken de aşirete dayanır.

Kemalist CHP, bununla da kalmadı, kalmıyor.

İnanç üzerinden, Dersim Kürt Alevisi ile Suni Kürtleri bölmek için nice hikayeler uydurdu. Şimdi de uyduruyor. 

Bir dönem ABD’de bulunup ve buradan aldığı icazetle CHP’ye milletvekili olarak paraşütlenen Hüseyin Aygün’ün şarkı nakaratı gibi tekrarladığı hikaye şöyledir. “Güya Şeyh Said, Dersimlilerle görüşmek üzere bir heyeti Dersime gönderir. Dersimliler o heyete kurban keserler, ancak heyettekiler, “Biz Alevilerin kestiği kurbanı yemeyiz” diyerek kurbanı yemezler. Bu durum, Seyit Rıza ve arkadaşlarının Şeyh Said Serhıldanı’na soğuk durmalarına sebep olur”.

Bu hikaye, Dersim’in celladı CHP ve zihniyetindekilerin uydurduğu kulli yalan bir hikayedir.

Hakikat tam tersidir.

Tam aksine, 1937’de, CHP tarafından Dersim’de soykırım yapılırken, Dersim, Seyid Rıza ve Alişerlerin hawarına giden biri vardır.

Bu yiğit komutan ve kahraman,  Şeyh Said’in en küçük kardeşi Şeyh Abdurrahim’dir. Yiğitliği, cesareti ve savaşçılığı ile tanınır. Bu nedenle Kürdistan halkı, O’na Şêrê Pîran(Piran’ın Aslanı) der.

Şeyh Said Serhıldanı’nın ilk kıvılcımı, 13 Şubat 1925’te Şeyh Abdurrahim’in evinde çakar. İlk kurşunu, Şeyh Abdurrahim’in evinde atılır.

Şeyh Said, 8 Şubat 1925’te Piran’da küçük kardeşi Şeyh Abdurahim’e misafir olur. Şeyh Said’din, Türk Devleti’ne karşı Kürdistan’da bir ayaklanma başlatacağı bilgisini alan devlet, bir provakasyonla ayaklanmaya erken doğup yaptırır. Hazırlıksız yakalar. Türk Devleti, Şeyh Abdurrahim’in evine bir üstteğmen ile bir teğmenin komutanlığında bir birlik gönderir.

“Asker kaçakları var” bahanesini atarlar ortaya. Şeyh Said derki, “Aradığınız asker kaçakları şuan itibarıyla burada değil. Burada olsalar bile tutuklamaya kalkışırsanız, büyük bir kalkışmaya neden olursunuz”.

Türk Devleti ve müfrezesi, provakasyon planları doğrultusunda Piran’lılara saldırınca, Şeyh Abdurrahim der ki,”Pirode paşa çîno”(Vur paşa yoktur. Herkes eşittir) ve işgalci Türk birliğine ilk kurşunu atar.

Şeyh Abdurrahim’in ilk kurşunuyla, Şeyh Said Serhıldanı başlar. Yayılır. Yenilir. Şeyh Saidler esir düşer. Şeyh Said ile 46 arkadaşı Amed’te idam edilir.

Şeyh Abdurrahim, Serhıldan’da Maden ve Piran cephesinin komutanıdır. Serhıldan’da ve sonrasında Kürdistan dağlarından inmez. Dağlarda kardeşi Şeyh Tahir ile birlikte gerillacılık yapar. Şeyh Said’in şehadetinden sonra tam 12 yıl boyunca Serhat ve Kürdistan dağlarında kendisine bağlı grupla birlikte, Türk Devleti’ne karşı savaşır. Cesurdur, yiğit bir komutan ve savaşçıdır. Başına işgalci Türk Devleti tarafından  büyük bir ödül konmuştur.

Binxet dediğimiz Rojava’ya da gider. Dersim soykırımı başlayınca Rojava’dadır.

Türk Devleti’nin, Dersim’de yaptığı zulmü ve soykırımı vijdanı,yüreği kaldıramaz.

Şeyh Abdurrahim, Binxet dedeğimiz Rojava’dan bir grup arkadaşıyla birlikte, Dersim’e doğru yola çıkar. Dersim feryat u figan içindedir. Dersimin, Seyid Rızaların hawarına giden olmazken, Şeyh Abdurrahim “Ya pirim” der, Dersimin ve Seyid Rızaların hawarına gider.

Rojava’dan yürür, aç kalır, sussuz kalır. Uykusuz kalır. Yol alır.  Rojavalıların serxet dediği Kuzey Kürdistan’daki Bismil ilçesi Salat Köyünün Deşta Perxane’ye(Perxane Ovası) varırlar. Hain ve çiyanlar, ihbarlar peşlerini bırakmaz. Takibe alınırlar. Deşta Perxane’de mola verirken, bir ihbar sonucu Türk ordusunun bir birliğinin baskınına uğrar. Şeyh Abdarrahim ve grubu kuşatılırlar.  Toplam 11 kişidirler. Etraflarındaki buğday tarlası ateşe verilir. Ateşin ortasında kalırlar. Türk ordusu, silahla da Şeyh Abdurrahim ve grubunu tarar. Hepsi oracıkta katledilir. Dersime, Seyid Rızalara, Alişerlerlere yetişmeden, Dersim yolunda şehit düşerler.

Onlar Kürdistan topraklarında sonsuzluğa yolalırken,  tarihin yaprakları 20 Temmuz 1937’yi gösteriyordu.

Türbeleri Çemê Salat’tadır. Olur ki, Kürdistan’ın dört parçasından bir Kürdün veya Dersimli bir Kürt Alevisinin yolu Bismile, Çemê Salat’a düşerse unutmasın, Dersim yolunda şehadete ulaşan, Şeyh Abdurrahimin türbesi orada O’nu bekliyor.

Artık,Kürdistan’da inanç farklılığının ulusal demokratik birlik ve direnişinin sembolü olurlar, Şeyh Abdurrahim ve silah arkadaşları.

Newededersim

 

 

Bu yazı toplam 1304 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım