ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hêvî Avrupa galasını yapıyor
27 Şubat 2014 Perşembe Saat 15:53
Farklı alanlarda mücadele eden dört Kürt kadınının hayat hikayesi

Farklı alanlarda mücadele eden ama hayatlarının bir döneminde yolları kesişen dört Kürt kadınının Eren Keskin, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk ve Sakine Cansız'ın hikayesini anlatan Hêvî filmi, Avrupa gösterimlerine başlıyor. Filmin Avrupa galası, 5 Mart'ta Almanya'nın Hamburg kentinde yapılacak.

Kürt yönetmen Yüksel Yavuz'un imzasını taşıyan Hêvî'de insan hakları savunucusu Eren Keskin, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve 9 Ocak 2013'te Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'le birlikte katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız'ın birbirinden ayrı ama tarihin bir kesitinde birbirine dokunan hayat hikayeleri işleniyor. Belgesel filmde, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, milletvekili Leyla Zana, KCK yöneticileri Mustafa Karasu, Fatma Adır ve Sozdar Avesta ile Nuran Maraşlı, Sakine Cansız'la ilgili anılarını paylaşıyor.

Üç dilde altyazılı
2013 Almanya yapımlı olan Hêvî, Hamburg'ta 5 Mart'ta yapılacak galanın ardından, Avrupa'nın birçok kentinde, Almanca, Türkçe ve Kürtçe alt yazılı olarak gösterilecek. Hamburg'taki galaya ise yönetmen Yüksek Yavuz da katılarak, filmle ilgili soruları cevaplayacak. Hamburg galası, saat 19:00'da, "Metropolis Kino, Klein Theater Strasse 10 Gansemarkt/Hamburg" adresinde düzenlenecek.
Filmle ilgili ayrıntılı bilgiye "www.newafilm.net" internet sitesinden ulaşılabilir. Politika

Newededersim

Bu yazı toplam 981 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım