ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tayyip, Kemal, Devlet... Otur Sıfır!
04 Mart 2014 Salı Saat 17:22
KA.DER, BDP ve HDP’ye kadın aday gösterdiği için teşekkür etti.

Yerel seçimlerde kadın belediye başkanı adayı oranı AKP’de % 1; CHP’de % 4; MHP’de % 3. KA.DER “Kadınlar siyasette yerini bulsun, bu demokrasi ayıbı kapansın” dedi; BDP ve HDP’ye kadın aday gösterdiği için teşekkür etti.

30 Mart 2014’te gerçekleşecek yerel seçimlerde yarışacak adaylar belirlendi. Kadın Adayları Destekleme Derneği KA.DER, “Yerel seçimlerde yarışacak adaylar, yine genel başkanların, genel merkez yöneticilerinin tekelinde olduğu bir aday belirleme yöntemiyle belirlendi ve kadınlar yok sayıldı” dedi.

HDP ve BDP eşbaşkanlık sistemi uygulayarak seçime girdikleri her ilden kadın adaylar gösterirken, diğer partilerin il, ilçe ve belde belediye başkanlıklarındaki kadın aday oranları AKP’de yüzde 1; CHP’de yüzde 4; MHP’de ise yüzde 3.

Konu hakkında açıklama yapan KA.DER Genel Başkanı Çiğdem Aydın “Bu rakamlar, bir demokrasi ayıbıdır. KA.DER olarak kurulduğumuz günden bu yana, erkek egemen partilerin kadınsız demokrasi olamayacağı gerçeğini görmesi için mücadele ediyoruz. Ne yazık ki siyasi partiler, yine yerel yönetimleri ‘erkek siyasetçilerin’ rant alanına dönüştürmeye devam etti. Kadınların eşit temsil edilme, kenti için söz söyleme ve yönetme hakkı elinden alındı. Bugün parlamentoda bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) liderleri, kadın adaylara yer verdikleri için yeni kampanyamızda da yer almadı. İki partiye, kadınları aday gösterdikleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

KA.DER, yerel seçimlerdeki kadın sayısının artması için, 22 Kasım 2013’te üç lideri hedef göstererek “Kadın Adayları Unutma!” kampanyasını başlatmıştı. KA.DER, tüm adayların açıklandığı tarihe kadar, lobi, savunu, kampanya, örgütlenme ve eğitim çalışmalarıyla, kadınları aday göstermeleri için siyasi partiler üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam etti.

KA.DER’in yeni kampanya afişleri, 2 Mart’tan itibaren Türkiye’nin farklı illerinde yer almaya başladı. 

Newededersim

Bu yazı toplam 919 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım