ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dersim’de kampanya startı
05 Mart 2014 Çarşamba Saat 16:26
Dersim'de STÖ'lar ve siyasi partiler'den Öcalan'a özgürlük imza kampanyası

DERSİM(DİHA) - BDP Dersim İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan özgürlük talebiyle 15 Şubat'ta başlatılan "Öcalan'a özgürlük" kampanyasına destek vermek amacıyla imza standı açtı. St...andın açılışına kentteki sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

BDP Dersim İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan özgürlük talebiyle 15 Şubat'ta başlatılan "Öcalan'a özgürlük" kampanyasına ilişkin Yeraltı Çarşısı basın açıklaması yaparak imza standı açtı. Açıklamaya Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, BDP Dersim Belediye Eş Başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak ile aynı zamanda kampanyanın destekçisi olan Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYADER) BDP Dersim Gençlik Meclisi, KURDİ-DER, BDP, EMEP, ESP ve Partizan üyeleri katıldı.

'Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a barış'

"Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a ve Türkiye'ye barış" yazılı pankartın açıldığı açıklamada konuşan BDP Dersim İl Eş Başkanı Ergin Doğru, AKP Hükümetinin yaşadığı sistem krizinin ana sebebinin Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün ertelenmesinden kaynakladığını söyledi. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın barış çabalarının devlet ve AKP Hükümeti tarafından çıkarsal amaçlı tasfiye operasyonuna dönüştürülmeye çalışıldığını belirten Doğru,"Ancak bu yaklaşımlar ne olursa olsun biz bugünde kadar olduğu gibi bugünden sonra da barışın geliştirilmesi için çaba göstereceğiz. Sayın Öcalan'ın tarihsel adımlarının ve anlamlı çabalarının daha da büyütülmesi noktasında emek sahibi olcağız. Burada yürüteceğimiz bu kampanyayla sağlayacağımız sadece sayın Öcalan'ın özgürlüğü değil Türkiye halklarının eşit, özgür ve barışçıl yaşamı içindir. Bu noktada üstümüze düşen sorumluluğu yerine getireceğiz" dedi.

Doğru'nun ardından konuşan ESP PM üyesi Sıtkı Güngör, tarihin her döneminde Türk devletinin Kürt halkının öncülerine yönelerek Kürt halkının haklı mücadelesini tasfiye etmeye çalıştığını vurguladı. Güngör," Türk devleti 1999'a gelindiğinde Kürt halkının önderi sayın Öcalan'ı İmralı'ya tutsak ederek bu mücadeleyi bitirmek istedi. Ama Kürt halkının son yüzyıla yayılan mücadelesi bu mücadelenin bitmeyeceğini bize bir kez daha göstermiştir" diye konuştu.

'Sayın Öcalan'ın özgürlüğü kırmızıçizgimizdir'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın demokratik çözüm mücadelesinin AKP Hükümeti tarafından çözümsüzlükle bitirilmek istendiğinin altını çizen Güngör," Bu süreçte Kürdistan halkıyla sömürgeci devlet arasından şart ileri sürmesi gereken taraf AKP Hükümeti değildir. Yalnızca ezilen bir ulus olarak Kürt halkının şart ileri sürme hakkı vardır. O da başta Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan olmak üzere bütün politik tutsaklar serbest bırakılmasıdır. Bu bizim temel talebimiz ve müzakere sürecindeki kırmızıçizgimizdir" dedi.

EMEP: Öcalan özgür olmalı

Son olarak konuşan EMEP MYK üyesi İlhan İlbey ise şöyle dedi:"Buradan Türk işçi ve emekçilerine sesleniyoruz. Yıllarca bu ülkeyi yönetenler milliyetçilik ve vatanseverlik adına bu halkın çocuklarını ölüme gönderdiler. Halkımızı bizi yok sayarak savaşı e düşmanlığı körükledirler. Ancak biz biliyoruz ki bu anlayışa sahip olanların tek düşünceleri evlerinde saklamaya çalıştıkları dolarlardır. Özgür bir gelecek ancak bütün ezilenlerin ve emekçilerin ortak hareket etmesiyle kurulabilir. Bu nedenle gelinen aşamada halkların ortak yaşamının mimarı Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın bir an önce özgürlüğe kavuşması elzemdir."

Dersimlilere mücadeleyi büyütme çağrısı

Konuşmaların ardından kampanyanın destekçisi olan kurumlar adına yapılan basın açıklaması okundu. Nurdöken Çetindere tarafından yapılan açıklamada,"Türkiye'nin demokratikleşmesine ve Ortadoğu barışına katkı sunacak olan başta Kürt halk önderi olmak üzere milyonlarca insanın siyasi irade olarak kabl ettiği Sayın Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgür alması için başlatılan kampanyayı Dersimli yurtseverle ve devrimciler olarak sahipleniyoruz. Ve tüm kesimleri bu mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz" denildi. Ardından kampanya çerçevesinde Yeraltı Çarşısı'nda imza standı açıldı.

Newededersim

Bu yazı toplam 1206 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım