ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Hewsel Dayanışması'
06 Mart 2014 Perşembe Saat 16:47
'Gezi'den kepçeyi kovduğumuz gibi Amed'in ağaçlarını da koruyacağız.'

Radikal'in haberine göre Diyarbakır Hevsel Bahçeleri’ndeki Dicle Üniversitesi kampüsünde yüzlerce ağacın kesilmesi üzerine öğrencilerin başlattığı nöbetin beşinci günündeİstanbul ’da ‘Hewsel Dayanışması’ kuruldu. “Gezi Parkı’ndan Hevsel Bahçeleri’ne bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartının asıldığı basın toplantısında konuşan HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi EşBaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, Dicle Üniversitesi’nin atıklarını Hevsel Bahçeleri’ne boşaltarak burayı bataklığa çevirdiğini belirtti. Önder, “Süreç, ‘Önce bataklığa çevir, sonra imha etmek için bunu gerekçe say, sonra orayı talan ve yapılaşmaya aç’ şeklinde gelişti. Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Dicle Üniversitesi el ele vererek burada katliamın altına imza atıyorlar” diye konuştu. Dayanışma 7 Mart Cuma günü Beşiktaş ’ta miting düzenleyecek.

‘Yangın tehlikesi için kestik’

Diyarbakır’ın güney batısında, Dicle Vadisi içinde yer alan Hevsel Bahçeleri’nin tarihi 8 bin yıl geriye gidiyor. UNESCO miras listesine aday Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kesiminin büyük tepki uyandırması üzerine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bir açıklama yaparak Hevsel Bahçeleri’nde bir konut uygulaması veya imar planı çalışması bulunmadığını duyurmuştu. Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün de dün 990 adet ağacın yangın tehlikesine karşı kesildiğini belirterek “O bölgedeki ağaçlar yarım asırlık değil, kendiliğinden biten ama bizim arıtma tesisimizin organik yükünden dolayı daha hızlı gelişen ağaçlardır. Alanın rehabilite edilmesi kesilen ağaçların yerine de yeniden çam ağaçları dikilmesi koşuluyla bir kısmının kesilmesine izin verildi. Orası sit alanı, ne biz ne de bir başkası oraya hiçbir şey yapamaz” dedi.
‘Hewsel Dayanışması’ üyelerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, bahçelerdeki tek tehdidin yapılaşma olmadığına dikkat çekti: “Dicle Nehri üzerine ardı ardına HES’ler planlanıyor. Hevsel Bahçeleri’nin yakınında petrol arama şirketleri kaya gazı sondajına başladı. Vadinin bir tarafı da rezerv yapı alanı ilan edildi. Gezi ve ODTÜ’de olduğu gibi çeşitli akıl oyunlarıyla vadi şirketlerin kullanımına sunulmaya çalışılıyor.” 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen 30 Ocak tarihli cevapta Dicle Vadisi’nde 1 adet HES için ÇED olumlu kararı verildiği, 4 adet HES için ise ÇED sürecinin devam ettiği belirtildi.

Newededersim

Bu yazı toplam 833 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım