ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üç fidan için iki dilli kitap
07 Mart 2014 Cuma Saat 17:31
Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e adanarak kitaplaştı.

7 Ocak 2014 tarihinde, Uluslararası Özgür Kadınlar Vakfı, Uluslararası Kürt Kadın Hareketi Temsilciliği, Femmes Solidaires(Kadın Dayanışması) ve Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği; ‘Kadın kırımına son vermek için, kadın katliamlarına karşı mücadele’ adı altında ortaklaşa bir konferans organize ettiler.  Konferans, 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e adandı. Bu buluşmada, sosyolog, feminist, avukat, siyasetçi kadınlar ; kadın kırımının yeni yüzü, yeni hedefi, mücadele eden kadınlar konusu üzerine görüş ve analizlerini paylaştılar. Konferansa sunulan bu görüş ve analizler ise, konferansın adı ile Fransızca ve Türkçe olarak kitaplaştı.


Önsöz Tuncel ile Salmon’dan

Konferansla aynı adı taşıyan kitap, Fransızca ve Türkçe olarak yayımlandı. Konferanstaki konuşmalardan oluşan kitap, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e ayrılmış üç bölümden oluşuyor. Her bölümde katledilen devrimcilerin aileleri, arkadaşları ve kadın hareketi temsilcilerinin duygu ve düşünceleri yer alıyor. Clara-Magasine Yayınevi’nden çıkan kitabın önsözlerini ise, Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ile Femmes Solidaires Ulusal Başkanı Sabine Salmon tarafından kaleme alındı.
Soad Baba Aïssa, Chalah Chafiq, Berfin Dilav, Virginie Dusen, Sylvie Jan, Gönül Kaya, Rhodi Mellek ve Canan Polat bu çalışmaya diğer katılan isimler. Kitabın Yayın yönetmenliklerini ise, Fransızca bölümü için Carine Delahaie, Türkçe bölümü için Nursel Kılıç ve Selma Akkaya yaptılar.

‘Kadınların yaşamı çekilmezleşti’

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ise yazdığı önsözde konferans bileşenlerine teşekkür ederek, şunları ifade etti: “Bugün dünyada kapitalist modernitenin neoliberal politikaları kadınların yaşamlarını daha da çekilmez hale getirmektedir. Kadınlar bir yandan kapitalist sistemin sömürücü düzenine dahil edilirken diğer taraftan sistemin köleleştirici tüm saldırılarına maruz bırakılmaktadır. Erkek egemen sistem ‘önce kadınları vurun’ diyerek kadınların özgürlük taleplerini bastırmak istemektedir.” Kadınların geleceği kurma mücadelesinde çok önemli yere sahip olduğunu vurgulayan Tuncel önsözü, “Jin jiyan azadî” sözleriyle bitiriyor.

‘Devlet ilticaları korumalıdır’

Femmes Solidaires Ulusal Başkanı Sabine Salmon da Paris Katliamı’nın takipçisi olacaklarını belirterek, şunları yazdı: “Devlet, ülkemizdeki siyasi ilticaları korumakla yükümlüdür. Paris’te, başkentte yaşanan bu cinayetin ucu Türk devletine dokunsa da, devlet bu durumdan kaynaklı sözünden caymamalı ve cinayetin arkasını bırakmamalıdır. Türkiye de Kürt halkının taleplerini, siyasi ve sosyal haklarını, ifade özgürlüğünü, onurunu ve kimliğini tanımalıdır.”

‘Unutmayacağımızın sözü’

Yayınevinin ve konferans bileşenlerinin notunda ise şu ifadelere yer verildi: “9 Ocak 2013 günü Paris’in en işlek caddesi Rue La Fayette’de başlarından vurularak katledilen üç Kürt kadından biri olan Sakine Cansız, Kürt halkının Rosa’sı olarak sembolleşmişti. Fidan Doğan Kürt halkının kadın diplomatıydı. Leyla Şaylemez ise Avrupa’da büyüyen genç Kürt kadınlarının temsilcisiydi. Üç jenerasyondan üç Kürt kadın, mücadelelerinden dolayı katledildi. Onları unutmayacağımızın ve davalarının takipçisi olacağımızın sözü niteliğindeki bu çalışmayı tüm kadınlarla buluşturuyoruz.”

8 Mart’ta dağıtılıyor

“Kadın kırımına son vermek için kadın katliamlarına karşı mücadele edelim” başlığıyla yayımlanan kitap, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dağıtılmaya başlanacak. Kitap, Kürt derneklerinden, Femmes Solidaires bürolarından ve Fransa’daki kitabevlerinden temin edilebilecek. (Politika)

Newededersim

Bu yazı toplam 1932 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım