ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Kadınları
09 Mart 2014 Pazar Saat 08:56
Ahmet Kahraman; Kürt kadınları, dünyada öncü olmasa bile kimseden geri kalmadılar

Hırsızlığın, "selamün aleyküm, inşallah, maşallah" diye kutsandığı, uluslararası para ve altın kaçakçılarının "hayır sever iş adamı" olarak, "al bebek, gül bebek" olduğu, soyguncuların "gazadan dönmüş mübarek din adamı" törenselliğiyle hapishanelerden salıverildiği ahlaksızlar şenliği…

Ahmet KAHRAMAN / Politika

En büyük Türk büyüğü Başbakan Ruhul Tayyip, "milleti"ne dini adap, sosyal te...rbiye dersi veren baş imam.
Terbiyeci Tayyip Efendi, "hırsız var, para ve malınıza sahip olun" diyen muhalefet liderine, televizyonların ortak yayınında sesleniyordu:
"Terbiyesiz, alçak, adi herif!.."
En seçkin Türk burjuvası olarak hükümranlık süren Tayyip Bey, "gizli tarihi" tefrika eden internete düşen sesinde, gazete patronunu kölesini döven efendi edasıyla aşağılıyor, beğenmediği haberi yayımlayan ecirlerine sövüyordu:
"Adi, ahlaksız, kepaze, namussuz herifler!.."
Seviyeye bakın siz!..
Türk burjuvazisi adına, ben utandım. Midem bulandı.
İnterneti kapatıp, Yüksel Yavuz’un, çukurdaki seviyeye karşı, insanlık mücadelesi veren Kürdistan kadınlarından bir kesidinin hikayesini anlattığı "Hêvî" filmini seyre gittim.
Kimseye, hiç bir halkın kadınına haksızlık olmasın. Yer yüzündeki bütün ulusal kurtuluş savaşlarının onlar ön saflardaydı. En azından evlat, eş, sevgili gönderdiler. İş başa düştüğünde, savaşların ortasında yer aldılar.
Kürt kadınları, dünyada öncü olmasa bile kimseden geri kalmadılar. Batıda, henüz toplumsal mücadelede kadının adı yokken, onlar vardı. Süleymaniyeli Dr. Yamulki Teali Cemiyetini kuruyordu. Hefsê Xan Neqip’ın destansı politik mücadelesini Nevin Güngör Reşan’ın kaleminden öğreniyoruz.
Ortadoğu, kadını peçeleyip toplum hayatı ve mücadelelerin dışına itmişti. Arap kültüründe kadının yeri yoktu. Kürdistan kadınları bir istisnaydı. Onlar sevdiklerini göndermekle kalmadılar. Sıcak savaşın ortasında yer aldılar. 1925’den 1940’a kadar elde tüfek erkekleriyle omuzdaşlık ettiler. Bazılarının adı, dengbêjlerin nağmelerindedir.
Bugünkü kadın Gerilla birlikleri, bu mayanın devamıdır. Yalancılar, talancı ve hırsızlar, kadın gerillalar ortaya çıktığında, namusun, insan onurunun ne olduğundan haberli gibi karalama kampanyaları düzenlediler. Bacaklarının arasıyla düşünüp, medyalarına malzeme yaptılar.
Yüksel Yavuz’un filmine baş konu Sakine Cansız ilklerden, ilk kadın komutanlardandı. Türk medyası, hakkında uydurulan hikayeler ve Türk ordusunun canını hamleleriyle doluydu:
- Sakine Cansız görüldü, sarılıp çembere alındı diye…
Sonra, zaferi bir kiralık katile havale ettiler.
Yer yüzündeki bütün savaşların ağırlığını, kadınlar ruh ve bedenlerinde taşıyordu.
Fakat, Kürt kadınları savaş da değil, vahşetin sarmalında kaldılar. Önce kim, ya da hangisi ötekinden esinlenip, onu örnek aldı bilinmez ama, Kürt kadınları, El Kaide’nin en son Suriye’de uyguladığı vahşetin tıpkısını ruh ve bedenlerinde yaşadılar.
Hayatını insan haklarına adamışlardan Avukat Eren Keskin, Yüksel Yavuz’un kamerasına karşı, Silopi’de 66 gün boyunca tecavüze uğrayan genç bir kadının hikayesini anlatarak, utancının evresel tarihine bir kere daha not ediyordu.
"Mert ve onurlu" yaratıklar, vahşetin çağrısıyla ölülerin sırtında, kendilerine yakışan, ama insanlığı utandıran zaferler kutluyorlardı. El Kaide'nin bile kendine yakıştıramadığı…
Eren Keskin anlatıyordu:
"Kadın gerillaların ölü bedenlerine tecavüz ettiler. Memelerini kestiler. Çırılçıplak edip, araçlara bağlayarak yerlerde sürüklediler."
Doğadaki yılanlar, akrep, timsahlar arasında eşine rastlamayan, El Kaidecilerin bile uzak durduğu böylesi soysuzca şan ve şeref, onu kazanan sahiplerine yakışır. İnsanlıktan uzak, bunlara kutlu olsun…
Sivas Madımak Oteli'nde diri diri yaktıkları şair Metin Altıok, çırılçıplak edilip, Bingöl çarşısında teşhir edilen kadın Gerillanın şiirini yazmıştı.
Eli, kolu bağlı eşinin yanda tecavüze uğrayan pek çok kadının hikayesi geçer kitaplarda…
Şimdi, savaş mı bu? Dil, kimlik, kişilik yasaklayan yurt hırsızları savaşı da kirlettiler.
Sivil katliamı savaş sanan biri Dargeçit’te esir aldığı altı çocuğu, ölüleri de bulunmamak üzere kaybetmişti. Onun şanlı, şerefli belediye başkanı olduğunu öğrendik, ey yer yüzü utancı!...
Ortalık katiller, tecavüzcüler, ev yakan vahşilerle dolu. Siz, siz olun el sıkarken, yanından geçerken dikkat edin. Bilmeden dokunduğunuz, göz göze geldiğiniz yaratık bir katil, tecavüz ettiği ölünün memesini kesen olabilir...
Kirlenmemek için uzak gidin!..

Newededersim

Bu yazı toplam 1163 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım