ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlar gününde yürüdüler
09 Mart 2014 Pazar Saat 09:09
Roboski'de katledilen 34 yurttaşın aileleri Dünya Kadınlar Günü'nde yürüyüş düzenledi.

ŞIRNAK - Roboski'de 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen ve 34 kişinin katledildiği hava saldırısının 800'üncü gününe denk gelen Dünya Kadınlar Günü'nde aileler ellerinde yakınlarının fotoğrafları ile yürüyüş düzenledi.

Üzerinde 'Roboski 800' yazan siyah bez taşıyan aileler, 'Katil devlet hesap verecek', 'Hırsızlar bizi yönetemez' sloganları atarak ölenlerin mezarlığına gitti. Mezarlıkta 1 dakikalık saygı duruşu ardından ölen aileler konuşmalar yaptı. Yürüyüşe katılan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ailelerin 'Kadınlar Günü'nü kutladı. Ailelerin adalet isteğini dile getiren Kaplan, olayın üzerinden 800 gün geçmesine rağmen hala adaletin işlemediğini söyledi.

Kaplan, şöyle dedi:

"EMRİ VEREN, SUÇU İŞLEYEN GENELKURMAY"

"Eğer bakanların ve başbakanın çocukları olunca adalet çabuk işliyor. Genelkurmay Başkanı olursa onlar için özel çalışıyor. Örnek olarak Başbuğ için özel mesai yapıldı. Roboski için gün geldiğinde 34 can devletin uçaklarıyla parçalandı. Dava dosyası Genelkurmay askeri savcısına gidiyor. Yani olayı yapanlara. Eğer katil oysa dosyaya ne diyecek? Tabii ki 'Suçlu yok', 'Takipsizlik' diyecek. Avukatları itiraz ediyor. Neden Genelkurmay itirazı kabul etmiyor? Çünkü o emri veren; Genelkurmay, suçu işleyen; Genelkurmay. Onlar için adalet var, Roboski için adalet yok. Bakanların çocukları için mahkemeler kuruluyor, binlerce polisin yeri değiştiriliyor ama Roboski için adalet hiç kimseye sorulmuyor. Eğer Roboski olayı çözülmezse bilin ki bu barış olmaz. Herkes biliyor ki, kasalarda, kutularda dolar, euro varken bu adalet nasıl işleyecek. Görün bakın bir gün hatta çok yakın bir gün Roboski'de yaşanan olayın kayıtları internete düşecek ve emri veren kimse olay ortaya çıkacak. Olayın çıkmasını istemeyen AKP internetleri şimdiden kapatmaya çalışıyor. Bir gün Botan'ın onurlu insanları, Roboskili anneler bir gün gelecek onlara adaleti soracak. Roboski'de yaşanan bombardıman dünyanın en büyük suçudur. Bu suçu işleyen herkes gün gelecek, Roboski annelerine hesaba verecekler. Onlar sadece hırsızlığı bilirler. Hırsızlıktan anlarlar."

Newededersim

Bu yazı toplam 1430 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım