ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlar Kadıköyde buluştu
09 Mart 2014 Pazar Saat 18:46
İstanbul 8 Mart Platformu'nun Kadıköy'de düzenlediği 8 Mart mitingi coşkulu geçti

İstanbul 8 Mart Platformu'nun Kadıköy'de düzenlediği 8 Mart mitingine katılan binlerce kadın, hep bir ağızdan, "Sizin anlattığınız mutlu kutsal aile masallarına karnımız tok. Bizleri evlerimize hapsedemezsiniz. Sokakları da, meydanları da, geceleri de terk etmeyeceğiz" diye haykırdı.

Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelen kadınlar, isyan sloganlarıyla coşkulu bir şeklinde Kadıköy Meydanı'na yürüdü. Miting, İstanbul 8 Mart Kadın Platformu adına Zeynep Derya Yıldız'ın 8 Mart bildirisini okumasıyla başladı.

Yıldız, "Biz kadınlar bu yıl 8 Mart'a Gezi isyanında sokakları doldurmuş, barikatların önünde direnmiş, kentine, yaşamına, kimliğine, bedenine ve haklarına sahip çıkmış iktidar karşıtı bir öfkeyi büyütmüş, meydanlarda bu direnişi örgütlemiş kadınlar olarak geldik" dedi.

Bu isyan ve öfkeyle erkek egemenliğine, kapitalizme ve onların sözcüsü AKP'nin kadın düşmanı politikalarına karşı sokakları terk etmeyeceklerini söyleyen Yıldız, yerel seçimlere değindi. "Kadınları yok sayan partilere oy yok" diyen Yıldız, "Biz kadınlar demokratik ve katılımcı siyaset ve eşit temsiliyet istiyoruz. Rant için değil, kadınlar için düzenlenmiş doğası tahrip edilmemiş yaşanabilir kentler istiyoruz diye konuştu.

Yıldız, her ilçede yeterli sığınak, parasız sağlık ve psikolojik danışma hizmeti veren kadın dayanışma merkezleri istediklerini söyledi.

Çocuk yaşta evlilikler için "masumane" diyerek meşru gösteren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam'ı eleştiren Yıldız, kadın cinayetlerini de hatırlatarak "Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz" dedi.

Yıldız aynı zamanda kadınların barış istediğini söyledi, Rojava devrimini selamladı. Kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı çıkan Yıldız, "Tüm ev kadınlarına sosyal güvence ve emeklilik hakkı istiyoruz" dedi.

Yıldız, lezbiyen, biseksüel ve trans kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerin politik olduğunu ifade ederek, homofobiye ve transfobiye karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Zeynep Derya Yıldız, "Bugün hep birlikte erkek devlet, elini emeğimizden, bedenimizde çek diyoruz. Sizin anlattığınız mutlu kutsal aile masallarına karnımız tok. Bizleri evlerimize hapsedemezsiniz. Sokakları da, meydanları da, geceleri de terk etmeyeceğiz" diye konuştu.

Mitingde kürsüden Gezi isyanı sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş'ın annesi Fadime Ayvalıtaş, Roboskîli anne Miran Encü, Onur Yaser Can'ın annesi Hatice Can ve Berfo Ana anılırken, Berkin Elvan'ın annesi ve Cumartesi Anneleri de selamlandı.

YAPICI: ERKEKLİKLE HESAPLAŞMAYAN HİÇBİR PARTİ DEVRİM YAPAMAZ

Gezi direnişi sırasında gözaltında çıplak arama işkencesine maruz kalan Taksim Dayanışması sözcülerinden Mücella Yapıcı söz aldı. Yapıcı, "Ben hepiniz gibi bir kadınım. Ben burada bütün kimliklerimden kurtularak sadece feminist ve sosyalist bir kadınım" diyerek sözlerine başladı. Kurtuluşun sadece sandık ile olmayacağını vurgulayan Yapıcı, "Yüzyıllardır ailenin devletin özel mülkiyetin erkekler tarafından icat edilmesinden beri, kadınların yaratıcılıkları üzerinden kurulan düzen ancak kadının özgürlüğü ile mümkün olacaktır. Kentler kadınlara benzer ama devlet babadır" dedi.

Kadınların mücadelesinin yüzyıllardır feminist mücadele ile birleştiğini söyleyen Yapıcı, "Feminizm asla liberal değildir, dönüştürücüdür. Kadınların feminist isyanını dün akşam olduğu gibi incitmeyin. Biz kadınlar önce kadın mücadelesini benimsedik. Erkeklikle hesaplaşmayan hiçbir parti devrim yapamaz" dedi.

Kardeş Türküler'in kadın üyelerinin de sahne aldığı mitingde HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar'ın kutlama mesajının okundu.

‘KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA YER ALMALI’

Mitigde bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "Her sene daha çok güçlenerek alanlarda sokaklarda olacağız. Asıl selamı 8 Mart'ı politikleştiren devrimci, sosyalist, feminist kadınlar hak ediyor" dedi. Konuşmasının devamında "Hala kadının adı yok. Hala çocuk yaşta evlilikler var. Bu bizim kaderimiz değil" diyen Tuncel, kadınların karar mekanizmalarında yer almaları ile değişimin mümkün olduğunun altını çizdi. Tuncel kadınlara, "Örgütlenince daha güzel oluyorsunuz" diye seslendi. 

Tuncel dün gece İstiklal Caddesi'nde erkeklerle birlikte yapılan bir 8 Mart yürüyüşü nedeniyle Feminist gece yürüyüşünde yaşanan provokasyona da değinerek, "Feministlerin eylemini boşa çıkarıp kadın arkadaşlarımıza şiddet uyguladılar. Bir günümüz var onu da size vermeyiz. 8 Mart için çok bedel ödedik. Biz kadınlar çok uzun zamandır bu kavgayı veriyoruz" dedi.

Kadınların sokakta oldukça özgürleşeceğini dile getiren Tuncel, "Hem iş ekmek hem de güzel günler görmek istiyoruz. Kadınlar mücadele ettikçe hayat güzelleşiyor Barış en çok da kadının geleceğini etkileyecek. Barış bizim yaşam gerekçemizdir" dedi. Paris katliamına da değinen Tuncel, "3 kadın şahsında barış iradesini kırmaya çalıştılar. Ama biz söz veriyoruz barışı getireceğiz. Erkeklerin savaş kararına itiraz edeceğiz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından miting halaylar ve MKM sanatçılarının verdiği konser ile son buldu. (DİHA)

Newededersim

Bu yazı toplam 1026 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım