ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Tarihi Newroz' hazırlıkları
09 Mart 2014 Pazar Saat 19:03
'Özgür Önderlikle Özgür Kürdistan’a' sloganıyla gerçekleştirilecek 2014 Newroz programı

Bu yıl yerel seçimler öncesine denk gelen 21 Mart Amed Newroz'u “Özgür Önderlikle Özgür Kürdistan’a” sloganıyla gerçekleştirilecek  2014 Newroz programı Hevsel Bahçelerinde açıklayan Amed Newroz Tertip Komitesi adına Zübeyde Zümrüt, “Karşılamaya hazırlandığımız 2014 Newroz’uda tarihi bir öneme sahiptir. Kürt halk önderi Diyarbakır Newroz’undaki çağrısı ile silahlar sustu, demokratik siyasetin önemi tüm kesimlerce kavrandı. Diyaloğun müzakereye evrilmesi ve kalıcı bir barış için 2014 Newroz’u bir milat olacaktır” dedi. 

Amed Newroz Tertip Komitesi, Hevsel Bahçelerinde ağaç kesimine karşı süren direnişe destek olmak amacıyla bu yılki Newroz programını Hevsel Bahçeleri’nde açıkladı.

Açıklamaya, doğa için direnen gençlerin yanı sıra, Diyarbakırspor Taraftar Grubu, Gercüş Mavi-DER, BDP İl yönetimi ve Diyarbakır Newroz Tertip Komitesi katıldı.

Açıklamanın yapıldığı yerde “Biji Serok Apo”, “Şehit na mırın” sloganları atılırken, “Hevsel neye kurban ediliyor?” pankartı açıldı. Tertip Komitesi adına açıklama yapan BDP Amed İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Newroz’un halkların tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ve barışın kardeşliğin simgesi olduğunu ifade ederek, “Binlerce yıldır kutlanan Newroz, yaşadığımız yüzyılda da özellikle Kürdistan coğrafyasında varoluş, direniş, mücadele ve özgürlüğün adıdır. Newroz inkara karşı var olmanın adıdır, Newroz zulme karşı direnişin adıdır, Newroz özgürlük mücadelesine giden yolun adıdır. Newroz halkların onurlu bir yaşam için buluştuğu meydanın adı” dedi.

HERŞEY ÜÇ KİBRİT ÇÖPÜ İLE BAŞLADI

Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu halklarının mücadelesinde her şeyin 20. yüzyılın sonunda Kürt özgürlük mücadelesinin direniş abidesi Mazlum Doğan’ın Amed zindanında üç kibrit çöpünü tutuşturması ile başladığını ifade eden Zümrüt,  Newroz’un Kürtler açışından dünden bugüne var olma ve kendini yaratma günü olduğunu belirterek, “Devrimci Kawa efsanesinin oluşturduğu Newroz ruhu, çağdaş Kawa Mazlum Doğan ruhuyla Amed’in burçlarında özgürlük alevine dönüşmüş, Zekiye, Rahşan, Ronahi ve Berivanların direnişiyle Kürdistan dağlarında zirveye ulaşmıştır.  Devrimci Kawa ve Çağdaş Kawa’nın yarattığı direniş ateşi bugün tüm Kürdistan’da özelde de, Rojava Kürdistan’ında devrim ateşine dönüşmüş, devrim ateşi ise bir özgürlük ve diriliş sevdası olmuştur” şeklinde konuştu.

Yıllarca Newroz alanlarında Kürt halkına büyük zulüm uygulandığını ve bu yasakçı anlayışa karşı halkın mücadele verdiğine dikkat çeken Zümrüt, “Faşist devlet saldırdıkça Kürt halkı daha büyük bir direnç ve coşku ile Newroz alanlarına aktı. Halk, Kürdistan’ın her köşesini Newroz alanı ilan etti.  Kürt halkının kutlamalarını engelleyemeyen devlet son yıllarda daha değişik yollara başvurarak Newroz’u salt bahar’ın başlangıcıymış gibi göstererek içini boşaltmaya yönelmiştir” diye ifade etti.

“Newroz her yüzyılda olduğu gibi 21. yy’da da zulme karşı isyan, sömürüye karşı mücadele, haksızlığa karşı başkaldırıdır” diyen Zümrüt, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 2013 Newroz’unda yaptığı tarihi çağrı ile başlayan sürecin bugün bir çıkmaz ile karşı karşıya olduğunu belirterek,  şu ifadeleri kullandı: “Hükümet bu çağrıyı değerlendirmek yerine kendi dönemsel politik çıkarlarına kurban etmiştir. Hükümet, 17 Aralık tarihine kadar Kürtlere karşı birlikte operasyon düzenlediği Cemaat ile girdiği iktidar kavgasını bahane ederek çözümü tıkayan bir tutum içerisine girmiştir. Bizler çok iyi biliyoruz ne AKP, ne cemaat demokratik çözüme yanaşmamakta, tüm halkların demokratik birliği için Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı süreç Kürt Özgürlük Hareketi başta olmak üzere tüm Kürdistan’da karşılık bulmuştur. Hükümetin oyalayıcı tutumu ve politik hesapları nedeni ile yakalanan tarihi fırsat büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır."

2014 NEWROZ'U TARİHİ BİR ÖNEME SAHİP

Bu yıl ki Newroz’u “Özgür Önderlik Özgür Kürdistan” şiarı ile kutlayacaklarını ifade eden Zümrüt şöyle konuştu: “Karşılamaya hazırlandığımız 2014 Newroz’uda tarihi bir öneme sahiptir. Kürt halk önderi Diyarbakır Newroz’undaki çağrısı ile silahlar sustu, demokratik siyasetin önemi tüm kesimlerce kavrandı. Diyalogun müzakereye evrilmesi ve kalıcı bir barış için 2014 Newroz’u bir milat olacaktır.” 

“Rojava devrimi de bizlere gösterdi ki Sayın Öcalan sadece Kuzey Kürdistan değil tüm parçalarda en etkili lider konumundadır” diyen Zümrüt,  Öcalan’ın perspektifi ile şekillenen Rojava’da halkların hep birlikte demokratik bir sistemin temelini attığını ve Kürtler başta olmak üzere tüm halkların Türkiye’deki sürecin ilerlemesi için Öcalan’ın özgürlüğünün esas olduğunu görmekte olduğunu söyledi.

2013 NEWROZ'U BİR MİLAT OLMUŞTU

2013 Newrozu Türkiye ve Ortadoğu için bir milat olduğunu ifade eden Zümrüt, “Tarihi Newroz programını açıkladığımız Hevsel bahçeleri önemli bir direnişe bugünlerde. Kürdistanlı gençler Newroz direnişinden aldıkları güçle Hevsel ile Kürdistan Coğrafyası’nın doğasına ve tarihine sahip çıkıyor. Kürt gençlerinin bu direnişini selamlıyor ve Newroz’un ilk ateşini burada yakıyoruz.  Her yıl olduğu gibi Newroz kutlamalarının finali 21 Mart’ta Amed’te olacaktır. Kürtler açısından çok önemli olan bu Newroz’da da Kürt halkı taleplerini dile getirecek. Milyonların buluştuğu Newroz Meydanı bu yıl çok önemli konukları ve sanatçıları Amed’te ağırlayacak” şeklinde konuştu.  

Zümrüt, Amed ve ilçelerde yapılacak olan Newroz kutlamasının ilki bugün Pasur’da gerçekleşeceğini söyledi. (ANF)

Newededersim

Bu yazı toplam 4449 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım