ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'ilk toplantı çok önemli'
10 Mart 2014 Pazartesi Saat 19:52
Kandil'e de 12 sayfalık mektup yazan Öcalan, 'Seçim sonrası ilk toplantı çok önemli'

İmralı'da Kürt Halk Önderi Öcalan ile görüşen BDP Grup Başkanvekili Buldan, Öcalan'ın seçimlerden sonra yapılacak ilk toplantıyı çok önemsediğini ve yasal çerçevenin ilk adımlarının bu görüşmede konuşulacağını bildirdi. Öcalan'ın 'Müzakere Çerçeve Yasası' için daha önce değindiği 8 ana başlığı "yasal çerçevenin özü" şeklinde ele aldığını aktaran Buldan, Öcalan'ın Kandil'e de 12 sayfalık bir mektup yazdığını açıkladı. 

İmralı Adası'nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşen heyette yer alan, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, toplantının detaylarını ANF'ye anlattı...

ANF'ye konuşan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, dün yapılan görüşmede Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın moral ve sağlık bakımından iyi durumda olduğunu belirtti.

'YASAL ÇERÇEVE İÇİN İLK ADIM, SEÇİMLERDEN SONRAKİ TOPLANTIDA...'

"Sayın Öcalan devlet heyetiyle yapmış olduğu görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Daha önce ifade ettiği, '30 Mart'a kadar, seçimlere kadar beklerim' ifadesinden ziyade, daha çok diyalog sürecinin bittiği ama müzakereye geçilmediği; onun da seçimlerden sonra yapılacak ilk görüşmede hayata geçirileceğine değindi" diyen Buldan, "yasal çerçeve" için yapılacak sözleşmenin ilk adımlarının, seçimlerden sonraki ilk toplantıda atılacağını kaydetti. 

Öcalan'ın, "esas önemli görüşme seçimlerden sonra yapılacak görüşmedir" dediğini aktaran Buldan, "Sayın Öcalan herkesin seçim süresine kilitlenmiş durumda olduğunu, her ne kadar 'süreç seçime heba edilmesin' uyarısında bulunulsa da, bu sürecin doğal olarak seçimlerden sonraya kaldığını vurguladı. İlk toplantıda artık bu yasal çerçevenin şartlarını konuşmaya başlayacağız" diye konuştu. 

Öcalan'ın, önerdiği 'Müzakere Çerçeve Yasası' için daha önce değindiği 8 ana başlığı "yasal çerçevenin özü" şeklinde dile getirdiğini belirten Buldan, şunları ekledi: "Bu 8 ana başlık çerçevesinde tarafların bu çerçeveye katılacağı toplantı olacaktır. Sayın Öcalan, 'Yapılacak olan bu yasayla yeni bir Türkiye ortaya çıkacak ve Türkiye'nin önü açılacak' dedi."

'SEÇİMLER REFERANDUM NİTELİĞİ TAŞIYACAK; BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR'

Buldan, Öcalan'ın seçimleri "barış ve çözüm için referandum niteliğinde" şeklinde tarif ettiğini ve şunları ifade ettiğini aktardı: "Yaklaşan yerel seçimler barış ve çözüm açısından bir referandum niteliği taşıyor. Önemli bir süreçtir. Referandum gerçeğiyle yaklaşılmalı. Barış sürecinde, müzakere sürecinde olduğumuz için bu seçimlerin hem Kürtler hem de Türkiye'deki halklar açısından önemi büyük. Yani hem BDP hem de HDP açısından önemli. Bu duyarlılık ve sorumlulukla yaklaşılmalı. Özellikle aday adayı olmuş, kendisine adaylık verilmemiş kişilerin bu seçimler için çok fazla asılması, çalışması gerekiyor. Bütün demokratik kurumlar da böyle yaklaşmalı. Kadınlara, gençlere, demokratik kurumlara büyük sorumluluk görevi düşüyor."

'NEWROZ'DA SÜRECİ DEĞERLENDİRİP OLMASI GEREKENLERİ AÇIKLAYACAK'

Buldan, Öcalan'ın görüşmede HDP ve BDP'nin misyonunu da değerlendirdiğini anlatarak, "İki partinin seçim sürecindeki misyonunu, rolünü tanımlamaya çalıştı. Hem HDP hem de BDP'nin şu an tıkalı olan demokratik siyaset kanallarının açılması için büyük öneme sahip olduklarını ifade etti" dedi.

Öcalan'ın HDP'ye dönük saldırılara tepki gösterdiğine vurgu yapan Buldan, hükümetin sorumluluk alarak bu çevreleri tasfiye etmesi gerektiğini istediğini belirtti. Saldırganları "barış düşmanı" şeklinde nitelendiren Öcalan'ın, halk ve kurumlardan da saldırılara karşı kendi tedbirlerini almalarını istediği öğrenildi.

Öcalan'ın 21 Mart'ta Amed Newrozunda 1 yıllık sürece dair değerlendirme yapacağını bildiren Buldan, şöyle dedi: "Sayın Öcalan 21 Mart'ta Amed Newrozunda 1 yıllık sürece dair değerlendirmesine ve bundan sonra olması gerekenlere dair mesajını yazılı olarak gönderecek bize. Dolayısıyla yazı muhtemelen Newroz'dan önce elimize geçer. Hem Kürtçe hem Türkçe okunacak."

KANDİL'E 12 SAYFALIK MEKTUP

Öcalan'ın Kandil'e de bir mektup yazdığını duyuran Buldan, şu bilgileri verdi: "Kandil'e yazılan mekltup var. Bu mektup da 12 sayfalık. Sanırım Newroz mesajıyla birlikte bize ulaştırılacak. Ulaşınca Kandil'e, KCK yetkililerine göndereceğiz. Onlara hitaben yazılmış, henüz teslim edilmedi. Sayın Öcalan'ın dosyasının içindeydi, birkaç güne kadar ulaştıracağını söyledi. 'Belki bir iki sayfa daha ekleme yaparım, o yüzden vermiyorum. Bitirince veririm, Kandil'e iletirsiniz' dedi. Daha önce, bundan önceki toplantıda 'yeşil ışık alırsam Kandil'in mektubuna cevap yazabilirim' demişti. 

'TUNCEL VE KÜRKÇÜ DE İMRALI'YA GİDEBİLİR'

Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani hakkında geniş bir değerlendirmesi olmadığını dile getiren Buldan, ancak Güney Kürdistan heyetinde yer alan Zana ve Önder'in seçimlerden önce İmralı'ya gidebileceğini açıkladı. Buldan, şöyle konuştu: "Güney ziyaretini Sırrı Süreyya Önder ve Leyla Zana yapmıştı. Seçimden önce ikisinin tekrar İmralı'ya gitmesi gerekiyor, aktarımı birlikte yapacaklar. Bir de HDP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü'nün İmralı'ya gitme durumu var. Bu heyetler belki birlikte seçimden önce Sayın Öcalan ile görüşecekler."

8 MART VE 15 ŞUBAT İÇİN ALANLARDA OLANLARA SELAM

Buldan son olarak şunları kaydetti: "8 Mart'ta alanlarda olan kadınlara özel selamlarını gönderdi. 15 Şubat'ın da çok kitlesel geçtiği için, alanları dolduran herkese, özellikle kadınlara selamlarını iletti. Hem 8 Mart'ın hem de 15 Şubat'ın çok kitlesel geçtiğini gözlemlemiş. Bu görüşmede daha çok bizim aktarımlarımız oldu. Kendisine bir buçuk saatlik aktarımda bulunduk." (ANF)

Newededersim

Bu yazı toplam 979 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım