ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüz binler Berkin’i uğurluyor
12 Mart 2014 Çarşamba Saat 15:52
Berkin Elvan’ın Feriköy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlayan kitlenin bir bölümü Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Polis kitlenin akışının engelleyemeyince kademe kademe geri çekilmek zorunda kaldı. Taksim ise hala polis ablukasında....
Berkin Elvan’ın Feriköy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlayan kitlenin bir bölümü Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis kitlenin akışının engelleyemeyince kademe kademe geri çekilmek zorunda kaldı. Taksim ise hala polis ablukasında.

Berkin Elvan’ın Okmeydanı Cemevi’nde yapılan törenin ardından defnedileceği Feriköy Mezarlığı’na doğru kitlesel olarak yola çıkarılan cenazesi, Şişli’ye ulaştı. Şişli Cami’nin önüne kitleyi bekleyenlerle birleşilmesi sonrası buradan mezarlığa doğru yeniden yürüyüşe geçildi. Burada kitleden yeniden ayrılan kalabalık bir grup Halaskargazi Caddesi üzerinden Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe geçmesi üzerine Osmanbey’de konumlanmış olan 4 TOMA, 1 akrep ve yüzlerce çevik kuvvet polisleri geri çekildi.

Bu sırada kitle içerisinde yer alan bazı gençler ellerinde Berkin Elvan’ın posterleri ile TOMA araçlarının üzerine çıktı. Üzerindeki gençlerle birlikte herhangi bir müdahalede bulunmadan geri çekilen polisler Pangaltı metro istasyonu önünde yeniden durdu. Burada anons araçlarından kitleye, yürüyüş güzergâhının Pangalt’ya kadar olduğu, bu nedenle geri çekilmesi anonsu yapıldı. Polisin yaptığı bu uyarıya rağmen kitle ilerleyişi sürdürdü. Barikatların önüne kadar geçen kitle, defnedilecek cenazeden gelenleri beklemek üzere barikat önünde durarak polisi atılan sloganlara protesto etmeye başladı

Polisin barikat kurarak kitlenin varmasını önlemeye çalıştığı Taksim Meydanı ve Gezi Parkı ise saatlerdir polis ablukası altında. Gezi Parkı giriş çıkışlara kapatılırken, meydana ise çok sayıda çevik kuvvet polisi yığıldı.

Bu yazı toplam 938 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım