ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çatakçın: tek yol özerk Dersim'dir
13 Mart 2014 Perşembe Saat 09:19
Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti Başkanı Ali Çatakçın Kurdistan24 sitesine konuştu.

Dersim İnşa Cemiyeti olarak seçimlerde nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?Dersim İnşaat Cemiyeti olarak, 30 Mart seçimlerini oldukça önemsiyoruz. Bu açıdan Avrupa’da ‘Dersimle Dayanışma Geceleri’ adı altında Dersimlileri bir araya getiriyoruz. Bu buluşmalarda hem Dersimlilerin dayanışması, ama hem de yerel seçimlerin önemini anlatıyoruz. Bunun dışında Dersim’deki seçim çalışmalarına destek sunmak Avrupa’dan delegasyonlar gönderiyoruz. Bu secimler genel olarak Kürtlerle-zulüm sistemi, özel olarak Dersimlilerle-soykırımcı zihniyet arasında bir tarihsel bir hesaplaşmadır. Dersimliler sistem partilerini yenilgiye uğratarak su mesajı vermiş olacaklar: “Biz sizin katliamcı ve soykırımcı politikanızı lanetliyoruz. Siz işlediğiniz suçlarla yüzleşmedikçe ve zulüm ettiğiniz halklardan insanlık adına özür dilemedikçe, hesap vermedikçe topraklarımızda size yer yoktur!”

CHP BİZİM CELLÂDIMIZDIR

CHP ile mesafeli duruyorsunuz. Neden?


CHP ile aramızdaki mesafenin sebebi tarihseldir. Aslında bütün Kürtlerin CHP’ye kilometrelerce mesafeli olması gerekir. Zira CHP, hem Kürt soykırımlarının ferman yazanı hem de uygulayan celladıdır. Dersim Alevi Kürtlerinin ve diğer azınlıkların katliamlarında, soykırımlarında CHP’nin imzası var. CHP’nin hala Dersim’de oy aramaya çıkması tek sebebi, Dersimlilerin onurlarına saldırmak, tarihsel yaralarına tuz basmaktır. Biz cellatla, zalimle, hırsızla aynı safta olamayız. Bu Aleviliğin “hakkın yanında, zulmün karşısında ol” felsefesine aykırıdır.

CHP HİÇBİR ZAMAN ALEVİ DOSTU OLMADI

Dersim’de CHP ve Fethullahçıların ittifak yaptığı söyleniyor. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?


CHP ve Gülen cemaatinin ortaklığı sadece bir realiteyi ifşa etmekten öte bir fonksiyona sahip değil, o da şu: CHP hiç bir zaman Alevilerin dostu olmadı. Bu gerçeği bugün Alevi düşmanı bir çevreyle birleşerek deklare ediyor. Tüm Aleviler ve Dersim Alevileri bunu görmelidir. CHP söylesin Dersim için, Aleviler için zulümden başka ne yapmış? Tek bir şey söylesinler. Söyleyemezler…

AKP CHP EL ELE ALEVİLERİN KATİLERİNİ SERBEST BIRAKTI

Yok diyorsunuz ama Gezi’de CHP’de vardı.

Alevi toplum için orada yoktu. Kendi siyasi çıkarı için Gezi’de olmak istedi. Sonra halktan yüz bulamayınca zaten giremedi. Bakın güzel çocuk Berkin Elvan’ı son yolculuğuna uğurladık. Gezi’de toplam 7 Alevi genci katledildi. Herkes bizim ölümlerimiz üzerinden kendisine pay çıkartıyor. CHP’de bunu yapmaya çalıştı. Ama aynı CHP AKP ile el ele verdi Veli Küçük gibi Alevi, Kürt katilerini serbest bıraktırdı. Kılıçdaroğlu ‘ben avukatıyım’ diyordu ya. Müvekkillerini serbest bıraktı Avukatı. İşte o katiller Berkin’inde katileridir. Alevi toplumu bunu unutur mu? Unutmaz.

ALEVİLERİN CHP’YE OY VERDİKLERİ GERÇEK DEĞİL

Siz böyle diyorsunuz ama Aleviler CHP’ye oy veriyor?


Bu doğru değil. Bir algı yaratılıyor. Bu konuda bizimde hatalarımız oldu. Bu CHP’nin de işine geliyor. Sanki Alevilerin temsilcileri onlarmış. Hadi ‘cellâdı biziz’ deseler anlarız. Burada Devlet planlı bir strateji uyguluyor. Alevileri şeriatla, dindar kesimi ise laik kesimle korkutuyor.  Oysa ikisi de devletin has çocuğu ve ikiz kardeş. Ne AKP dindar, nede CHP laiktir. Bu toplumu ‘böl yönet’ politikasının bir parçasıdır. Bir birine kırdırma politikasının başka bir halidir. Yakın geçmişe kadar Alevi toplumun ağırlıklı bir kesimin CHP’ye oy verdiği doğrudur. Ancak şimdi öyle değil. Alevilerin ağırlıklı kesimi oylarını BDP-HDP’ye verdikleri de bir gerçek. Özelikle Alevi Kürtler de bu oran çok yüksek. Giderekte yükselecektir.

KATİLLERİN, HIRSIZLARIN VE DİN TÜCCARLARININ AYAĞINI DERSİM’DEN KESECEĞİZ

Dersim Belediyesi’yle birlikte çalışıyorsunuz. Ne gibi çalışmalar yaptınız?


Dersim Belediyesi’yle beraber çalışıyoruz çünkü, Dersim Belediyesi sadece Dersimlilerin sorunlarına sahip çıkmak için orada. Katilin, hırsızın ve din tüccarlarının ayağını Dersim’den kesmek, Dersimlilerin kendi inancını, kimliğini, doğasını, gelenek görenek ve aidiyetlerini özgürce yaşamaları için halk tarafından seçilmiş durumda. Bunun için önümüzdeki dönemde de Belediye’ye Dersim’in kimliği, inanç kimliği, ziyaretleri, doğası ve ibadet yerlerinin korunması, geliştirilmesi, Dersimlilere teslim edilmesi alanlarında her türlü maddi ve manevi desteği sunmaya devam edeceğiz.

CHP SANIK SANDALİYESİNDEDİR

Dersim’le ilgili şu ana kadar neler yaptınız?


Dersimi yeniden İnşa Cemiyeti olarak kurulduktan bu yana Dersim’e yönelik bir dizi faaliyette bulunduk. Dersime maddi olarak sunduğumuz katkıların yanı sıra, tarihsel boyutu olan çalışmalarımız da oldu. Maddi olarak Dersim Belediyesi’ne iş makineleri alımında, bir emek fırınının açılmasında, gençlik-spor merkezi kurulmasında ve kütüphane yapılmasında maddi olanaklar sağladık. Ama en önemlisi Dersim Soykırımı davasını uluslararası platforma taşıdık. Bugüne kadar Avrupa Parlamentosu ağırlıklı olmak üzere Avrupa’da altı tane konferans düzenledik. Bu çalışmanın sonucu Lahey Adalet Divanı’na Dersim Soykırım dosyasını sunduk. Önümüzdeki süreçte bu çalışma (bu sene) İsviçre’de Birleşmiş Milletler nezdinde bir yargısal süreçle devam edecektir. CHP soykırım davasında sanık sandalyesindedir.

DERSİM’İ TARİHSEL KİMLİĞİYLE YENİDEN BULUŞTURACAĞIZ

Dersim’in öncelikli sorunları neler?


Dersim’in bir dizi sorunu var. Fakat Dersim için en öncelikli sorun kimlik, dil ve kültürel yozlaşmaya karşı durma sorunudur. Bu alandaki tahribat Dersim’in diğer bütün değerlerini darmadağın ediyor. Bunun önüne öncelikle geçilmeli. Dersim için yaratılmaya çalışılan ‘yeni’ kimlik, ‘yeni’ inanç vb. oyunlarının arkasındaki tuzak görülmelidir. Bu oyunu oynayan figürün maskesi ne olursa olsun deşifre edilmeli ve lanetlenmelidir. Bunun bir sonucu olarak ortaya çıkan inanç, doğa, ziyaret ve mabet yerlerinin tahribatı her türlü mücadele araçları kullanılarak boşa çıkarılmalıdır. Bu aynı zamanda Dersim’in geleceğinin nasıl olacağına verilecek cevap da olacaktır. Biz bunları yapacağız. Dersim’i tarihsel kimliğiyle, diliyle, inancıyla yeniden buluşturacağız.

CHP YIKTI, BİZ DERSİMİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Sorunların çözümü için neler öneriyorsunuz?


Sorunların kalıcı şekilde çözümü için, Dersimlilerin önce kendi kimliğiyle buluşmaları ve soykırımcılarıyla yüzleşmeleri gerekiyor. İkinci olarak da; diline, inancına, doğasına sahip çıkması. Bütün bunları başarmak için Dersimli bütün güçlerin, devletin hizmetine girmemiş bütün güçlerin, bir araya gelmesi gerekiyor. Farklılıklarını koruyarak Dersim’in ortak sorunları için bir araya gelmemek, düşmana bilerek değilse dahi bilmeden alet olmaktır. Dersimliler bir araya gelerek kendi sorunlarını çözme olgunluğunu göstermezlerse, Dersim üzerine hesapları olanlar tarafından kullanılmaktan kurtulamazlar. CHP’nin, AKP’nin yıktığı, talan ettiği Dersim’i toplumla birlikte yeniden inşa edeceğiz. Adımızı da buradan alıyoruz.

DERSİM’DE DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ İNŞA EDECEĞİZ

Dersim’de Demokratik Özerklik olacak mı?


Dersim, Kürdistan’ın Demokratik Özerkliği en uzun yaşamış eyaletidir. Dolayısıyla kökleri mevcuttur. Sanırım Demokratik Özerkliğin ilk alanı olacaktır Dersim. Mart seçimleri de bir anlamda bunun bir teyidi olacaktır. Elbette öncelikli amacımız ve hedefimiz Dersim’de Demokratik Özerkliği inşa etmektir. Bunu devletten merhamet dileyerek, devleti bekleyerek yapmayacağız, halkımızla birlikte biz yapacağız. O bakımdan bu seçimler çok önemlidir.

Nasıl olacak?

Kurumlarımızı oluşturarak, dilimizi konuşarak, okullara açarak yapacağız. Bunun önünde hiçbir engel görmüyoruz ve olanı da tanımayacağız. Artık eski dönem kapandı. Şimdi Kürdistan ve Dersim’de özerkliği inşa etme zamanıdır. Bunu yapmasak 1938 Soykırımı başarıya ulaşacaktır.

CENEVRE’DE TEMSİLİ MAHKEME KURUYORUZ

Dersim 38 soykırımı için özel çalışmalar yapıyorsunuz. Bundan sonrası nasıl bir yol haritanız var?


Dersim soykırım davasını uluslararası gündemde tutmak ve sonuca vardırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Gelenekleşmiş uluslararası Dersim Soykırımı Konferansı bu yılın sonbaharında tekrar Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak. Tarih hakkında halkımız zamanında bilgilendirilecektir. Bunun dışında, davayı BM nezdinde İsviçre’nin Cenevre kentinde bir temsili mahkemeyle dünya kamuoyu gündemine taşıyacağız. Bu çalışma bizim öncülüğümüzde hem Dersimli ve Kürdistanlı diğer sivil toplum kurumları hem de hukuk, tarih ve sosyolojik boyutuyla konun uzmanları tarafından yürütülüyor. Bu konularda oluşturduğumuz komisyonlar çalışmalarını sürdürüyor. Bunun dışında tek tek Avrupa ülkelerinde ve ülkede bir dizi etkinlikler düzenleyerek kamuoyu oluşturmaya devam edeceğiz.

BİR HEYETİMZİ GÜNEY KÜRDİSTAN’A GİDİYOR

Nisan ayında Enfal anmalarına katılmak için bir heyetimiz Güney Kürdistan’a gidecek. Halepçe ve Dersim soykırımını ortaklaştırarak dünya gündemine sunmanın yollarını Güneyli kardeşlerimize görüşecek. Bu konuda daha öncede görüşmelerimiz olmuştu. Artık Halepçe Dersim’e, Dersim Halepçe’ye sahip çıkacak. Kürtler eskisi gibi yalnız değildir.

Bu yazı toplam 3073 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım