ÇOK OKUNANLAR
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dersim'de Güç Birliği bürosuna gaz atıldı
13 Mart 2014 Perşembe Saat 09:34
Dersim'de Berkin Elvan'ın katledilmesini protesto etmek için yapılan yürüyüşe müdahalesiyle başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü.

Çatışmalar sırasında merkezde bulunan Devrimci Güç Birliği'nin seçim bürosuna da polis tarafından çok sayıda gaz bombası atıldı, 3 kişi hastaneye kaldırıldı.Dersim'de Gezi olayları sırasında polisler tarafından katledilen Berkin Elvan için merkezde bulunan Cumhuriyet Caddesi ve Sanat Sokağı üzerinde bir araya gelerek kent merkezinde bulunan karakola yürümek isteyen kitleye polisin müdahalesiyle başlayan çatışmalar gece boyu sürdü. Çatışmalarda polis kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale ederken kitle ise polise taş, cam şişe ve molotofkokteyli ile karşılık verdi. Sık sık, "Berkin Elvan ölümsüzdür", "Uğur Kaymaz ölümsüzdür", "Dağlarda arama PKK her yerde", "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı eylemde Cumhuriyet Caddesi üzeri ve Sanat Sokağı'na barikat kurularak ateş yakıldı.

Kurulan barikatlar TOMA ve zırhlı araçların cadde üzerindeki hareket alanını kısıtlarken, atılan molotofkokteylileri sonucunda 4 zırhlı araç alev aldı. Alev alan zırhlı araçlar çevredeki TOMA'la tarafından söndürülürken, zırhlı araçlarla kitlenin arasına girmeye çalışan polisin, "Yeter artık evinize gidin" şeklinde anons geçmesi de dikkat çekti. Gece boyunca yaşanan çatışmalarda gözaltına alınan olmazken, gazdan etkilenen ve vücutlarının çeşitli yerlerine sert cisim isabet eden yurttaşlar ise hastaneye kaldırıldı. Kitlenin dağılmasının ardından Cumhuriyet Caddesi polis tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı.

'Sivil giyimli kişiler büroya gaz bombası attı'

Öte yandan Dersim merkezde bulunan Devrimci Güç Birliği'nin seçim bürosuna da polis tarafından çok sayıda gaz bombası atıldı. Bu sırada büroda bulunan çok sayıda yurttaş gazdan etkilenirken, baygınlık geçiren 3 kişi Dersim Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Görgü tanıkları seçim bürosuna sivil giyimli kişiler tarafından gaz bombası atıldığını belirtilirken, büroda bulunan yurttaşlar da duruma tepki gösterdi.


Bu yazı toplam 8456 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Esra ÇİFTÇİ
Mesele sistemdir
Can KASAPOĞLU
Dersim Kazanacak
Mustafa ŞEN
Tarihi Sorumluluk
Fadıl Öztürk
Armağan olsun
Nesimi ÖZGECAN
Kestane Şekeri
ARŞİVDE ARA
SİTE ANKET
Dersim'de Baraj yapılmalımı?
Evet Yapılmalı
Hayır Yapılmamalı
Kararsızım