Alevilerden Erdoğan'a tepki
30 Ekim 2012 Salı Saat 19:01
Aleviler: Katil Erdoğan'ı Almanya'da istemiyoruz

Berlin Alevi Toplumu, bugün Almanya'ya giden Başbakan Erdoğan'ı istemediklerini belirterek, yarın Brandenburger Tor'da düzenlenecek eyleme çağrı yaptı.

BERLİN- Berlin Alevi Toplumu, "Ortadoğu diktatörü olmaya soyunan Erdoğan'ı Almanya'da istemiyoruz" dedi.

Berlin Alevi Toplumu tarafından yapılan yazılı açıklamada, yarın Brandenburger Tor'da Alevi ve göçmen örgülerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'yi protesto mitingi düzenleyeceği belirtildi.

Berlin Alevi Toplumu, mitinge katılma gerekçesini şöyle açıkladı: "Türkiye farklı din, mezhep ve inançların bir arada olduğu bir ülkedir. Fakat zenginlik olan bu farklılık sürekli 'ötekileştirme' politikalarıyla baskı altında tutulmakta, Madımak'ta olduğu gibi, diri diri yakılarak katledilmektedir. Türkiye tarihinden bugüne kadar Alevi ve diğer inançlara mensup insanlara yönelik zorla ötekileştirme politikaları uygulanmaktadır. Alevilik inancı kabul edilmemekte, inançlarına saygı gösterilmemekte, Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmemektedir. Hakkını arayan, ibadethanesini kendisi inşa eden Aleviler, sürekli Türk hükümetleri tarafından horlanmakta, dışlanmaktadır. Bunun sonucudur ki, Cemevleri için 'ucube' diyen Recep Tayyip Erdoğan tarafından dillendirilmektedir.

Aleviler, Ezidiler ve diğer farklı inançlar sürekli katliamlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Recep Tayyip Erdoğan Alevi ve diğer dini inançlara düşmandır. Bunun için bizler; tüm ezilenler, yok sayılanlar, baskı altında tutulanlar, farklı ulus ve dinlere sahip oldukları için katliamdan geçirilenler, cezaevinde ölümle karşı karşıya bırakılanlar için; demokrasi, özgürlük ve eşitlik talep ediyoruz! Bu taleplere düşman R.T. Erdoğan'ı protesto etmeye çağırıyoruz!"

Newededersim