'Dêrsim'in özüne sahip çıkalım!'
22 Şubat 2014 Cumartesi Saat 16:39
Dersimli Sanatçılar; 'Dêrsim'in zulme başkaldıran özüne ve kültürüne sahip çıkalım.'

Türkiye ve Kürdistan'da yapılacak olan yerel seçimlerde, halkçı seçeneği ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdüren BDP ve HDP'ye farklı toplumsal kesimlerden destek gelmeye devam ediyor.

Görüşlerine başvurduğumuz Dêrsimli sanatçılar da memleketlerinde yapılacak yerel seçimlerde, Dêrsimlilerin BDP'yi desteklemesini istiyor. Sanatçıların ortak vurgusu: "Dêrsim'in zulme başkaldıran özüne ve kültürüne sahip çıkalım."

Tarihsel bir seçim olacak

Erdoğan Emir: Tarihsel referanslara, değerlere bakıldığında aslında bugünkü meselenin neresinde durmamız gerektiğini de vurgulamak gerekir. Devletin ve mevcut politik iktidarların Dêrsim içerisinde yarattıkları travma durumuyla bağlantılı. Toplum artık bu travmadan kurtuluyor ve yol alıyor.
Ferhat Tunç: Tarihsel bir seçim olacak. Dêrsimliler Sakine Cansız'ı tek yürek halinde uğurladı; ama Sakine'nin gözü hep arkadaydı. Bunun telafisi bu seçimler olacaktır. Bu önemli bir fırsattır. Dêrsimliler mutlaka bu seçimlerde Dêrsim halkının tarihsel değerleriyle uyumlu bir seçim sonucu yaşatacaktır. Çok ciddi bir kenetlenme görüyorum. Eğer Sakine Cansız'ın cenaze töreninde onbinlerin katılımıyla bir irade ortaya koyabildiysek, bunu bu seçimde de yapmalıyız.

Mücadelemizi  BDP temsil ediyor

Ahmet Arslan: Saz çalarım; 12 saat boyunca saz çalarım. İsterlerse o gün, o tarihi günde saatlerce halkıma saz çalarım. Oyumu da hak ve hakikatten yana vermeyi tercih ederim. Bugüne kadar bedeller ödemiş, mücadele vermiş insanlar, kime oy vereceklerini biliyorlar.
Ali İhsan Doğan: Dêrsim'de bu yılki seçimler çok önemlidir. Dêrsim halkı da seçimlerde, sistem partilerinden ayrılıp ayrılmadığını, mesafe koyup koymadığını gösterecektir. Umarım ki Dêrsim halkı bu noktada onurlu bir duruş gösterecektir. Dêrsim'in tarihini, asi duruşunu, onurlu mücadelesini BDP adaylarımız temsil etmektedir. Bu dönem BDP'li adaylarımıza oy vermek herkesin görevidir.

Tercihler sadece politik değil

Gule Mayera: Özellikle ülkemizdeki son gelişmelerle birlikte düşündüğümüzde, ister genel ister yerel bütün seçimlerde halkın yanında olan parti kimse oyumuzu ona vermeliyiz. Ben doğruluğun yanında BDP'nin olduğunu inanıyorum ve oyumu BDP'ye veriyorum.
Şengül Pak: Yerel seçimlerde halkımızın BDP'ye oy vermesini gönülden istiyorum. Sadece politik değil daha çok da kültür, doğa ve din açısından bakıldığında insanların çok duyarlı olmasını ve oylarını BDP'den yana kullanmasını öneriyorum.

Sistemin planlarını  boşa çıkaralım
Ozan Serdar: Bu seçimlerde Dêrsim ya Dêrsim olarak kalacak; ya da Tunceli olacak. Çünkü bir kirlilik var Dêrsim'de; bir kimlik karmaşası var. Halkımızın değerli üzerinde, dili üzerinde kirli oyunlar oynanıyor. Dolayısıyla Dêrsim halkının duruşuyla bunlara cevap vereceğini düşünüyorum. Seyid Rızaları unutmak istemiyorsak, şehit düşen İbrahimleri, Mazlumları unutmak istemiyorsak, onları geleceğe taşımak istiyorsak mutlaka Dêrsim'e layık bir duruş sergilemeliyiz.
Hasan Sağlam: Seçimlerde BDP adayının kazanmasını istiyorum. Sadece yol, su için değil; sistemin planlarının boşa çıkarılması için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnancımızı, kültürümüzü, kimliğimizi, dilimizi, coğrafyamızı kazanmış olduğumuzu göstermenin yolu, bu seçimlerde BDP'yi seçmek olacaktır. Onun için BDP'yi gönülden destekliyorum. (Ö.Politika)

Newededersim